Popüler Analistler: Bitcoin’deki (BTC) Düşüş Gerekliydi

Kripto para birimi piyasasında yaşanan büyük heyecan dün Bitcoin fiyatının yaklaşık olarak 10.000 dolar değer kaybetmesi ile hız kesti. Bitcoin’in (BTC) düşüşü ile birlikte altcoin’lerde de yüzde 30’lara varan değer kayıpları görüldü. Her ne kadar bu kayıplar piyasada panik havası yaratsa da bazı isimlere göre bu hamla sağlıklı bir piyasa için gerekliydi.

İnternet Hisseleri Balonu

Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, piyasada yaşanan gerileme sebebiyle kripto paraların 1990’lardaki internet hisse balonuyla aynı olduğunu dile getirdi. Cuban onuyla ilgili olarak “Kripto para piyasaını izlemek, tam olarak internet hisse balonunu izlemek ile aynı” ifadelerini kullandı. Ancak Cuban bu noktada Bitcoin ve Ethereum gibi bazı kriptoların Amazon ve eBay’in yolunu takip edeceğini ve değer yükselişlerinin süreceğini dile getirdi.

Buna ek olarak Celsius CEO’su Alex Mashinsky gibi bazı isimler de piyasa yaşanan düşüşü sağlıklı bir fiyat düzeltmesi olarak nitelendiriyorlar.

“Düşüş Gerekliydi”

Piyasada sağlıklı bir ortam oluşması için bir geri çekilmenin gerekli olduğunu ifade eden ünlü CEO, Bitcoin’in yükseliş trendine devam etmeden önce 16.000 dolara kadar gerleyebileceğini dile getirdi.

Aslında bu görüş piyasada yaygın bir görüş olarak karşımıza çıkıyor. Çok yükselen fiyatın yükselişten daha çok kayıp vermemesi için boğa piyasalarında yaşanan geri çekilmeler ve düzeltmeler gerekli görülüyor. Bu geri çekilmelerin piyasaları daha sağlıklı bir konuma çektiği düşünülüyor.

Düzeltmeyi Kurumlar Mı Yaptı?

ExoAlpha’nın CIO’su David Lifchitz, mevcut geri çekilmeyi BTC‘yi 20.000 dolar ile 30.000 dolar aralığında satın alan akıllı kurumlar tarafından yapılan sağlıklı bir düzeltme olarak görüyor.

Dolayısıyla tecrübeli kurumların Bitcoin için daha sağlıklı bir ortam tasarlamak istedikleri düşünülebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP İle İlgili Türkiye İddiası: Merkez Bankası ve Ripple Beraber mi Çalışacak?

Sonrakini Oku

Elon Musk’ın Favori Kripto Para Birimine 3 Kripto Para Borsasından Müjde!

Bir Cevap Yazın