Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot, kullanıcıların kendi bilgisayarları üzerinden blockchain platformlarını çalıştırmak için oluşturulan yazılımdır. Polkadot, Ethereum’un kurucu ortağı olan Gavin Wood tarafından yaratılmış olup, bir İsviçre Vakfı olan Web3 Vakfı’nin ilk projesidir. 19 Ağustos 2020 tarihinde piyasalardaki yerini almıştır.

Polkadot, birden çok blokchaini tek bir ağa bağlayan yeni nesil bir dijital para biçimidir. Polkadot protokolünün birbirine bağladığı blockchain ağları sayesinde zincirler arasında güvenli veri transferi yapılabilen, ihtiyaca göre ölçeklenebilen açık kaynaklı bir protokoldür. Aynı zamanda Polkadot ağında işlem yapabilmek için kullanılan DOT isimli bir token vardır. Polkadot, madencilik ile üretilebilen tarzda bir kripto para değildir. Polkadot’un çok zincirli ağ yapısı parachain (paralel zincir) olarak tanımlanır. Bu paralel zincir yüksek kapasiteli bir ağ sunmaktadır. Polkadot protokolünün yerel tokeni DOT, ağın kullandığı NPoS konsensüs algoritması gereği, madenciliği yapılan bir varlık değildir.

Polkadot, dört farklı bileşenden meydana gelmektedir.

Relay Chain, Polkadot ağının güvenlik, konsensüs ve zincirlerin iletişimini organize eden ana katmanıdır.

Parachain, sistemin genelini kontrol altına alabilen ve Polkadot’un merkez zincir yapısı olan Relay Chain ile güvenliği desteklenen bir sistemdir.

Parathread (paraişlem), paralel işlem parçalarının kısaltması olarak tanımlanmaktadır. Bu paraişlemler paralel zincirlere benzer şekilde çalışmaktadır.

The Bridge Chain (Köprü Zincir), farklı blockchainlerin birlikte çalışabilirliğini artırmayı amaçlar. Bu köprü sayesinde herkes, kripto varlıklarını Binance Chain ve Binance Smart Chain wrapped tokenlarına çevirebilir.

 

Polkadot’un Avantajları Nelerdir?

  • Hızlı, ölçeklenebilir ve güvenli bir ağdan geliştiricileri yararlandırabiliyor
  • Paralel zincirden çalışan farklı projeleri beraber çalıştırabiliyor
  • Aynı anda birçok blockcahin projesine ev sahipliği yapabiliyor
  • Polkadot yeni nesil teknik özellikleri sayesinde hızlı, ölçeklenebilir ve güvenli bir ağa sahiptir
  • Polkadot’ta diğerlerinden farklı olarak her blok zinciri, belirli bir kullanım durumu için optimize edilmiş yeni bir tasarıma sahip olabilir. Bu, blok zincirleri daha iyi hizmetler sunabilir ve gereksiz kodları dışarıda bırakarak verimliliği ve güvenliği artırabilir.

Polkadot Nasıl Alıp Satılır?

Polkadot almak için başlıca Binance, Kraken gibi borsalarda hesabınızın olması gerekir. Ardından piyasalara girip ödeme yönteminizi seçerek Polkadot alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“FORK”  (Çatallanma) Nedir?

Sonrakini Oku

ARBİTRAJ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Bir Cevap Yazın