Politikacı Bitcoin Fidyecilerine Boyun Eğdi!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ilk yıllarında genellikle Silk Road gibi yasa dışı platformlardan alışveriş yapmak veya buna benzer yasa dışı amaçlar için kullanılmış olsa da, yavaş yavaş bu imajından sıyrıldı ve artık önde gelen birçok finans ile bankacılık devi tarafından bile kullanılmakta.

Ancak tabii ki merkeziyetsiz ve otoritesiz bir ağdan ibaret olan Bitcoin hala herkesin kullanımına açık ve bu bazı durumlarda kötü amaçlı kişilerin BTC’den faydalanmalarını sağlamakta. Bunun en güncel örneği ise Nijerya’da ünlü bir politikacının kızını kaçıran ve fidyeyi Bitcoin ile talep eden kişilerle gün yüzüne çıktı.

Yerel medya kaynaklarının aktardığı habere göre politikacı Dr. Umar Ardo’nun 24 yaşındaki kızı Nijerya’nın başkenti Maitama’dan kaçırıldı.

Bitcoin ile Fidye Talebi

Bitcoin konusunda pek bilgiye sahip olmayan politikacıdan tamı tamına 15.000 dolar değerinde Bitcoin fidyesi talep edildi ve üzüntülü baba istemeye istemeye bunu kabul ettiğini açıkladı. Dr. Ardo fidyeyi ödedikten sonra kızına zarar verilmemiş bir şekilde kavuştuğunu basın mensupları ile paylaştı.

Bunun yanı sıra son zamanlarda özellikle sanal fidye (ransomware) saldırılarında Bitcoin kullanımı rekora koşmuş ve siber güvenlik uzmanlarını endişelendirmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

En Az 10 BTC Bulunduran Cüzdan Sayısı Rekor Kırdı

Sonrakini Oku

Almanya Maliye Bakanı: Hükümet Libra’yı Reddetmeli!

Bir Cevap Yazın