Piyasaya 1 Milyar XRP Sürüldü

Ripple şirketi XRP varlıklarını kurumlara satıyor. Son 4 ayda 1 milyar XRP’yi piyasaya süren şirket bu yolla sektördeki kurumsal oyuncuların sayısını artırıyor.

CoinMarketCap Verileri

Toplam XRP sayısı CoinMarketCap’e göre 99.991.649.568, yuvarlak hesapla 100 milyar. CMC dolaşımdaki token sayısını ayriyeten belirttiği için piyasaya yeni sürülen XRP sayısını takip etmek kolaylaşıyor. Dailyhodl’un verilerine göre 16 Aralık 2018’de dolaşımdaki XRP sayısının 40,92 milyar olduğu görülüyor.

Güncel verilere göre ise dolaşımdaki XRP sayısı 41,97 milyar.

Ripple’ın XRP Satışları

Ripple XRP miktarının geri kalan büyük kısmını emanet hesabında tutuyor. Şirket her ay 1 milyar XRP’yi hesaptan çıkarıyor, bunun bir kısmını over-the-counter (borsa dışı) ortamlarda satıyor ve geri kalan miktarı tekrar hesaba yolluyor. CoinMarketCap dolaşımda ne kadar XRP olduğunu belirlemek için Ripple’ın “dağıtılan” ve “dağıtılmayan” coin’lerle ilgili ağ verilerine başvurduğunu açıkladı.

Bununla birlikte kripto para balina takipçileri de Ripple’ın XRP hareketlerini yakinen izliyor. Buna göre geçen hafta Ripple 36,1 milyon dolar değerindeki 107 milyon XRP’yi transfer etti. Bu işlemlerden birinde Ripple’ın bu varlıkların yaklaşık 6,7 milyon dolarını üçüncü bir partiye sattığı görülüyor.

Öte yandan Ripple 2018 yılında toplam 535 milyon dolar değerinde XRP sattığını açıkladı. Bu miktarın 171 milyon dolarlık kısmı doğrudan kurumsal katılımcılara satıldı. Geri kalan miktar program üzerinden kripto para borsalarına ve Ripple’la anlaşması süren diğer şirketlere satıldı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Boğa Koşusu Başlayınca Neler Olacak?

Sonrakini Oku

Ripple, Kullanıcılarına Ne Vadediyor?

Bir Cevap Yazın