Piyasalar Kan Ağlarken 127 Milyon XRP Aktarıldı: Sebep Belli mi?

Kripto para piyasası hiç beklenmeyen bir düşüş ile güne uyandı. Avrupa piyasalarının yeni açıldığı saatlerde gelen sert düşüş, Bitcoin (BTC) de dahil bütün kripto para piyasasını çok derinden etkiledi.

Bitcoin Fiyatı Sert Çakıldı

Her şey neredeyse 30 dakika içerisinde yaşandı ve BTC fiyatı 60.000 dolar direncini test ederken yaklaşık 3.000 dolarlık düşüş yaşayarak önde gelen kripto para borsalarının birçoğunda 58.000 dolar desteğinin bile altına çekildi.

Bitcoin fiyatının bu düşüşü yüklü miktarda likidasyonların yaşanmasına neden olurken altcoinlerin fiyatı da bu beklenmedik olay ile beraber geriledi. Toplam piyasa değerine göre en büyük 7. kripto para birimi XRP, son 24 saat içerisinde %5,4 düşüş yaşadı. Aslında XRP’nin top 10 içerisinde en sert düşenlerden birisi olduğu görülüyor. Bunun arkasında ise şüpheli bir XRP işlemi yer alıyor olabilir.

Ripple’dan Şüpheli XRP Transferi

Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre son 24 saat içerisinde Ripple ve Binance tarafından 127 milyon XRP transfer edildi. İşlemlerin yapıldığı an itibarıyla bunların 71 milyon doların üzerinde bir değere sahip olduğu örülüyor. Whale Alert ekibi tarafından aktarılan bilgilere göre ilk transfer Ripple tarafından yapıldı. Ripple’ın Binance kripto para borsasının cüzdanlarına 39,1 milyon XRP aktardığı görüldü.

Ripple işlemlerinden sonra ise yine yüklü miktarda XRP, Ripple cüzdanları arasında transfer edildi. Aslında Ripple cüzdanlarından Binance’e gönderilen XRP’ler toplulukta büyük bir tepkiye neden olmuş ve Ripple daha önce bununla ilgili açıklamada bulunmuştu.

XRP Fiyatı Satış Baskısı ile mi Düştü?

Ripple cüzdanından borsalara ve özellikle XRP alım satımının devam ettiği borsalara XRP gönderilmesi, bunun satış için kullanıldığını akıllara getiriyor. XRP yatırımcıları dava devam ederken bile böyle bir şeyin yapılmasını sorumsuzluk olarak görüp Ripple’ı eleştirse de blockchain devi bunun likidite sağlama adımı olduğunu vurgulamıştı.

XRP fiyatının son 24 saat içerisinde yaşadığı sert düşüş dikkate alındığında ise Ripple bu sefer sanıldığı gibi likidite sağlamaktan öteye gitmiş olabilir. XRP fiyatının yaşadığı bu sert düşüş tabii ki piyasanın genel gidişatı ile de alakalı. XRP yatırımcıları ise bu düşüşe rağmen önümüzdeki haftalarda davadan gelebilecek olası iyi haberleri bekleyerek heyecanlarını korumaktalar.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İki Büyük Altcoin İçin Rekor Vakti Gelmiş Olabilir: Analist Tahminini Paylaştı

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) İçin Bir Müjde de Goldman Sachs Cephesinden Geldi

Bir Cevap Yazın