Piyasada Kafalar Karıştı: Bitcoin Artacak Mı, Düşecek Mi?

Bitcoin (BTC) bir önceki düşüşte bulduğu destek seviyesini yeniden bulmuş gibi görünüyor. Lider kripto para birimi 7.000 doların altına düştükten sonra dün 6.600 dolar seviyelerine kadar geriledi. Ancak bu gerileme çok uzun sürmedi ve fiyat 6.800 doların üzerine çıkmayı ve buradaki destek seviyesinin üzerinde kalmayı başardı. Yazının yayına hazırlandığı sırada BTC 6.911 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Piyasanın önemli analistlerinden birine göre, Bitcoin’in önceki boyun eğen düşüşleri göz önüne alındığı zaman 12 Mart’ta yaşanan düşüşle görülen 3.700 dolar seviyesi bir dip olarak algılanabilir. Yani Bitcoin dip seviyeyi görmüş ve yükselişe geçmiş olabilir. Analiste göre eğer tarih tekerrür ederse parabolik artış eğilimi yakın zamanda tekrarlanabilir.

Bitcoin Yorumları

Bahsi geçen analistin aksine Bitcoin’in 7.200 dolarlık destek seviyesinden tutunamamış olması bazı analistlere göre ciddi bir düşüş sinyali olarak yorumlandı. Dolayısıyla BTC’nin 6.800 doların altına düşmesi de yine aynı şekilde bir düşüş sinayaliydi…

Ancak Bitcoin’i 6.800 doların üzerine taşıyan güçlü hareketler sayesinde gerçekleşen toparlanma boğaların öncekinden çok daha güçlü olduklarını gösteriyor olabilir.

Öte yandan piyasanın önemli yatırımcılarından Sel, Bitcoin’in 6.500 dolar üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğiliminde olduğunu dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Çok koşullu tahminler yapmaktan nefret ediyorum ama muhtemelen önümüzdeki bir kaç gün 6.500 doların üzerinde kalırsak boğa eğilimi olacağını düşünüyorum. Ancak altını görürsek bu tahmin açıkça geçersiz sayılabilir.

Hacim Göstergeleri

BTC Mart ayında 3.700 dolar seviyesine gerilediğinde grafiklerde görülen hacim kümelerinde artışlar fark edilmişti. Twitter’ın popüler analistlerinden biri olan Big Cheds de bu duruma değinerek, hacim kümeleri göz önüne alındığında dip seviyelerin haftalık grafikte mevcut olduğunu dile getirdi.

Değerlendirme yaparken, bu diplerin tarihsel olarak konsolidasyon dönemleriyle sonuçlanmadığını, 2019’un ilk yarısında görüldüğü gibi yoğun yükseliş eğilimlerini yakından takip ettiklerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Diş Hekimliği Alanında Blockchain Makalesi Türk Bilim Adamları Tarafından Yayınlandı

Sonrakini Oku

Bitcoin.Org Kurucusundan Sert Bitcoin Eleştirisi!

Bir Cevap Yazın