Petrol Devi Aramco’dan Bitcoin Açıklaması!

Suudi Arabistan’ın en büyük petrol şirketi Saudi Aramco, şirketin Bitcoin madenciliği hakkında daha önce bildirilen çeşitli söylentileri yalanladı.

Çıkan Haberler Gerçek Değil

Suudi Arabistan Petrol Şirketi, Saudi Aramco, ülkedeki Bitcoin (BTC) madenciliği söylentilerini yaptığı açıklama sonucu çürüttü. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinin kripto alanına yöneldiği haberleri hafta sonu ortalıkta dolaşmaya başladı. Saudi Aramco, isimleri kripto haberlerine eklenmiş en büyük üç petrol üreticisi devden biri.

Saudi Aramco bugün yerel haberlere verdiği demeçte şirketin Bitcoin madenciliği faaliyetlerine başlayacağını iddia eden son raporlara atıfta bulunarak, “Aramco bu iddiaların tamamen yanlış ve uydurma olduğunu tüm kamuoyuna duyurmaktadır..” Dedi.

Metan Gazı Madencilik Alanlarına Güç Sağlayabilir

TrustNodes tarafından hazırlanan bir rapor, Sürdürülebilir bir seçim olarak, Petrol üreten şirketlerin gaz yan ürünlerini Bitcoin madenciliği için enerji sağlamak amacıyla kullanabileceğini belirtti. Yan ürünün kripto madenciliğine kanalize edilmesi, gaz patlamasının neden olduğu metan üretiminin daha düşük bir oranda olmasını sağlayacaktır ve  sera gazı emisyonlarında genel bir düşüşe neden olacaktır.

İlk üç gaz üreticisinin, Suudi Aramco, ExxonMobil ve Gazprom’un, ellerini yüksek düzeyde hava kirliliğine katkıda bulunmaktan kurtarmak ve boşa harcanan metan yan ürününü kullanmaktan ekstra para kazanmak için BTC madencilik yöntemini izlediği söylendi.

Kapsamlı petrol üretim işiyle Saudi Aramco’nun da büyük bir metan fazlası var. Bu fazlalık, bugün Bitcoin madenci topluluğunun yarısına enerji sağlama potansiyeline sahiptir. Ancak şirket, şu anda kripto alanına enerji ödünç vermek gibi bir niyetlerinin olmadığını açıkça belirtti.

Gazprom Kripto Topluluğuna Katılacak

Aramco kripto yarışından geri çekilirken Gazprom, gaz yan ürünleri aracılığıyla kripto madenciliğini güçlendirmeye yönelik olumlu açıklamalarla pazara girdi. Gazprom, ham maddelerin karlı ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlamak için veri merkezlerinde ve madencilik çiftliklerinde gaz gücünün kullanımını teşvik etti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bir kripto para borsasına ortak olmak istemez misiniz?

Sonrakini Oku

Çin Yeniden Harekete Geçti! Şimdi Ne Olacak?

Bir Cevap Yazın