Petrol Destekli Petro İçin Atılan Büyük Adım Ne?

Venezuela hükümeti geçenlerde yaptığı bir duyuruyla milli kripto paraları Petro’ya ilişkin oldukça olumlu bir gelişmenin yaşandığını kamuoyuna ilan etti. Hükümetin yeni planlarında petrol destekli kripto para Petro’nun petrol alışverişinde kullanılması hedefleniyor. Bu sayede ülke ABD tarafından uygulanan yaptırımlardan da sıyrılmayı başaracak. Kripto paralarla yapılacak ham petrol alım satım işlemlerinin Mart 2019’da başlatılacağı ifade edildi.

Venezuela devlet başkanı Nicolás Maduro 6 Aralık Perşembe günü yaptığı açıklamada hükümetin yeni planlarının hedeflerinden bahsetti. Uluslararası piyasayı çeşitlendirmek istediklerini belirten Maduro müttefik ülkeler arasında kripto paralarla yapılacak ödemeleri kabul ederek ABD dolarını etkisizleştirmeyi arzu ettiklerini dile getiriyor.

Maduro şunları söyledi:

2019 yılında ham petrolü Petro karşılığında satmayı planlıyoruz. Böylece kendimizi Washington tarafından kullanılan bir para biriminden kurtarma yolunda ilerlemiş oluyoruz.

Açıklamalarına devam eden Maduro bu hamlenin ardından ulusal gelirin ve kripto paralarla yapılan yabancı ticaretin artacağını belirtiyor. Maduro’ya göre bu sayede ABD ticaret yaptırımlarının etkilerini dengelemeyi hedefleyen altı yıllık plan gerçekleşebilecek. Bilindiği üzere petrol zengini bir ülke olmasına rağmen Venezuela son ABD yaptırımlarının ardından ciddi anlamda enflasyon patlaması yaşamıştı. Ülke yönetimi bu yaptırımlardan sıyrılarak ekonomik dar boğazdan kurtulmanın yollarını arıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile Maduro birçok konuyu değerlendirdi. Doların bir politik mekanizma olarak değil de para birimi olarak kullanıldığı özgür, dengeli ve adil bir mali sistemin gerekliliğine vurgu yapan Maduro Rusya’nın türev ürünleri yuan cinsinden aldığını ifade ediyor. Maduro’ya göre artık petrol de petro cinsinden satılacak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Facebook Kripto Paraları Entegre Edebilir Mi?

Sonrakini Oku

Gazprom’dan Kripto Para Hamlesi

Bir Cevap Yazın