PayPal’ın Yeni Kripto Para Planları, Bitcoin ve Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek?

2020 yılında kripto para birimlerinin ana akım tarafından benimsendiği yıl oldu desek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Birçok büyük şirket Bitcoin yatırımı yaptığını açıklarken PayPal Bitcoin ve kripto para işlemlerine başlayacağını açıkladı. Bu haberler ise günümüzde yaşanan boğa koşusunun temellerini oluşturdu.

PayPal ve Kripto Paralar

PayPal’ın Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve diğer kriptolara dayalı hizmet sunmaya başlaması bir dönüm noktasıydı. İlk dönemlerde yapılan açıklamalarda işlemlerin öncelikle sadece PayPal ile başlayacağı ve sonrasında şirketin yan kuruluşu Venmo’ya da genişleyeceği ifade edilmişti.

Nitekim geçtiğimiz haftalarda Venmo da bir kripto para ödeme hizmeti ve kripto işlemlerini kullanıcılarına sundu. Böylece ABD’deki müşteriler, milyonlarca sayıda bulunan işletmeden kripto para ile alışveriş yapabilmeye başladı.

Yapılan son açıklamalara göre ise şirket bu hamlesini adım adım genişletiyor ve tüm dünyadaki kullanıcılarına kripto para hizmetini sunmayı planlıyor.

PayPal’ın Gelecek Kripto Para Planları

PayPal’ın Küresel İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Jose Fernandez da Ponte CoinDesk Consensus 2021 konferansında konuştu ve şirket kullanıcılarının token’ları üzerinde daha fazla özgürlüğe ve kontrole sahip olma ihtiyacı olduğunu kabul etti.

Fernandez da Ponte’nin açıklamalarına göre şirket, kullanıcılarının PayPal’ın cüzdanından kişisel cüzdanlarına ve diğer adreslerine kripto transfer etmelerine izin verecek. Yapılan açıklamalara göre bu hizmet yakın zamanda kullanıcılar ile buluşturulacak.

Yapılan açıklamalara göre bu yeni hizmet konusunda PayPal, mevcut düzenlemeler ile uyum içinde çalışmaya devam edecek ve teknolojik optimizasyonu sağlama hedefinden vazgeçmeyecek.

Bu Adım Kriptoları Nasıl Etkileyecek?

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ve stablecoin’lerin aynı evrende bir arada var olamayacaklarını ifade eden pek çok isim var. Ancak pek çoğunun aksine Fernandez hem CBDC’lerin hem de stablecoin’lerin çok varlıklı bir dünyada bir arada var olabileceğine inanıyor, ancak bu alanda yapılacak çok iş olduğunu da vurguluyor.

Dolayısıyla PayPal’ın ve ekibinin kripto paralar konusunda pozitif düşünüyor olması, etki alanları oldukça geniş olduğu için, kripto para birimlerini pozitif etkileyebilir. Bu noktada PayPal haberleri ilk duyulduğunda oluşan etki ile Bitcoin ve altcoin fiyatlarında yaşanan artışları hatırlatmak faydalı olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

John McAfee’nin Nişanlısından, Elon Musk’a Tepki: Bitcoin’in (BTC) Fiyatını Etkiliyor

Sonrakini Oku

Apple, Kendi Kripto Para Ödeme Platformunu mu Tasarlıyor? İşte Yeni İş İlanı!

Bir Cevap Yazın