PayPal Kurucu Ortağından Bitcoin Madencilik Yatırımı!

PayPal kurucu ortaklarından olan ve milyarlarca dolarlık serveti ile de dikkat çeken Peter Thiel, yakın zamanda yenilenebilir enerji ile Bitcoin (BTC) madenciliği yapmayı hedefleyen bir firmaya yatırım yaptı. San Francisco merkezli Layer 1 isimli madencilik tesisi, A Serisi fonlamadan 50 milyon dolar topladığını ve fonlamaya Peter Thiel, Shasta Ventures, risk sermayesi firması Digital Currency Group ve diğer birçok adı verilmeyen yatırımcının katıldığını vurguladı.

Peter Thiel daha önce de lider kripto para birimi hakkında oldukça olumlu ifadeler kullanmış ve merkeziyetsizliğin avantajlarını anlatmıştı. Birçok kripto para yatırımcısı ve destekçisi çoğunlukla BTC fiyatı ile ilgilense de, milyarder isim sık sık Bitcoin’in teknolojisinin önemine değindi ve asıl bunun korunması gerektiğini dile getirdi.

3 Milyon Bitcoin Kaldı!

Bitcoin madencilik işlemleri inanılmaz seviyelerde enerji harcamakta ve bunun sebebi de madencilik yapmak için gerekli cihazların ihtiyaç duydukları güç olarak biliniyor. Özellikle 18 milyonuncu Bitcoin’in geçtiğimiz Cuma günü kazılması ve geriye sadece 3 milyon kazılacak BTC kalması, gözlerin madencilik sektörüne çok daha fazla çevrilmesine yol açtı.

Birçok kripto para düşmanı da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine en çok ”bunların çevre düşmanı” oldukları argümanı ile karşı çıkmakta. Buna ek olarak küresel çaptaki Bitcoin madencilik işlemlerinin yüzde 60’ı Çin içerisinde yapılmakta ve Layer 1 bunu değiştirip pazarın çoğunluğunu ABD’ye çekmeyi hedeflediğini açıkladı. Firma yetkilileri bunun için yenilenebilir enerjiyi kullanacaklarını açıklasa da, planın detayları paylaşılmadı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Altın Savunucusu: “Bitcoin 2.000 Dolara Düşebilir”

Sonrakini Oku

HTC’nin Blockchain Telefonundan Önemli Gelişme Duyurusu!

Bir Cevap Yazın