PayPal CEO’su Dan Schulman, Finansal Sistemin Gelişimini Yorumladı

Ödeme devi PayPal’ın CEO’su Dan Schulman, koronavirüs salgınının dijital ödemelerin gelişimini büyük ölçüde hızlandırdığını dile getirdi. Schulman, ödemelerde nakit kullanımı azaldıkça merkez bankalarının CBDC üretmeye zorunlu kalacağını aktardı.

PayPal CEO’sunun Dijital Ödemelerin Gelişimi Hakkındaki Görüşleri

Dan Schulman, dijital ödemelerin yalnızca çevrimiçi ticaret yoluyla değerlendirilmesine karşı çıktı. Başarılı iş insanına göre koronavirüs salgını nedeniyle mağaza içi alışverişlerde de dijital ödeme yöntemi sıklıkla başvurulan bir seçenek. Schulman, salgın ile birlikte insanlarda duyarlılığın arttığını şu sözlerle belirtti: “Böyle bir dönemde kimse paraya dokunmak istemiyor ve bu ödemelerde dijitalleşme yöntemine büyük katkı sağlıyor. Bundan on yıl sonra nakit kullanımında inanılmaz bir düşüş göreceksiniz. Kredi kartı kullanımı bile azalacak ve ödemelerin çoğu ‘yaklaşık olarak on kişiden altısı’ telefonlar aracılığıyla yapılacak. Bu gerçekleşirken merkez bankaları para politikalarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalacak. Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde finansal ekosistemde görülen değişiklikleri önümüzdeki 5 ila 10 yıl gibi kısa bir süre içerisinde göreceksiniz.”

Schulman’dan CBDC Yorumu

Finansal ekosistemin kısa bir süre içerisinde radikal bir değişikliğe gideceğini aktaran başarılı CEO, merkez bankalarının CBDC üretme görevini yerine getireceğine inanıyor. Bunun yanı sıra Schulman, dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanılması gerektiğinin altını çizdi.

Bununla birlikte Schulman, dijital para birimlerinde benimsenme oranlarının daha da yükselmesinin PayPal’a büyük avantaj sağlayacağını kaydetti. Pandemi dolayısıyla hali hazırda kullanım oranlarının artması dışında PayPal, kripto para dostu bir şirket olarak biliniyor.

Birkaç hafta önce PayPal Amerikalı yatırımcıları ilgilendiren önemli bir duyuru yaptı. Bu yeni hamleye göre ABD vatandaşları Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) ile ödeme yapabilecek. Son olarak PayPal bünyesindeki Venmo, kripto para birimlerini ödeme sistemlerine entegre ettiğini açıklamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Elon Musk Kendi Bitcoinlerini Sattı mı? Ünlü İsim Sert Yanıtladı

Sonrakini Oku

Büyük İddia: Facebook Bitcoin (BTC) Mi Aldı?

Bir Cevap Yazın