Paraguay’ın Bitcoin Tasarısı İddialarının Doğruluk Payı Var Mı?

Bugün ortaya atılan iddialara göre Güney Amerika’da yer alan Paraguay, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi için bir tasarıyı meclise sundu. Ancak bu noktada şu an için resmi bir açıklamanın olmadığını ve haberlerin sadece iddialardan ibaret olduğunu belirtmek gerekiyor.

Sıradaki Ülke Paraguay Mı Olacak?

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından sıradaki ülkenin hangisi olacağı ile ilgili birçok tahmin yapılmışı. Ortaya atılan son iddialara göre El Salvador’dan sonra Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ikinci ülke Paraguay olabilir.

İddialara göre bir milletvekili, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul etmesi için bir tasarı üzerinde çalıştıklarını ve tasarıyı Temmuz ayında meclise sunacaklarını dile getirdi. Aynı zamanda ülkede Bitcoin madenciliği konusunda da adımların atılacağı ve temiz enerji kullanımı ile madenciliğe imkan tanınacağı iddialar arasında yer alıyor.

Bu haberler şu an için resmi kaynaklar tarafından açıklanmamış olsa da Paraguay’da Bitcoin konusunda resmi bir adım atıldı. Paraguay’da eğitim veren Universidad Americana, Ağustos ayı itibari ile Bitcoin, Ethereum, Dash ve XRP’yi ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini açıkladı.

Haberler Doğru Mu?

Paraguay’ın bir Bitcoin yasa tasarısı hazırladığı ya da bu yasa tasarısını meclise sunduğu ile ilgili Twitter’da pek çok söylenti dolaşıyor. Ortaya atılan bazı iddialarda, yasa tasarısının meclise sunulduğu, bazı iddialarda ise tasarının Temmuz ayında meclise sunulacağı ifadeleri yer alıyor.

Bunlara ek olarak iddialar arasında, yasa tasarısının mecliste sadece iki koltuğa sahip bir parti tarafından sunulduğu ve muhtemelen kabul edilmeyeceği de yer alıyor.

Bir Paraguaylı’nın Açıklamaları

Bu noktada bir Twitter kullanıcısı ve kripto para topluluğunda yer alan Paraguaylı Joaquin Morinigo Fiorio’nun yaptığı açıklamalar dikkat çekiyor. Fiorio, özellikle şu an için herhangi bir resmi duyurunun yapılmadığının altını çiziyor ve ülkesinin bölgedeki en istikrarlı geleneksel para birimlerinden birine sahip olduğunu dile getiriyor.

Ayrıca Fiorio’nun ifadelerine göre Paraguay’da bankalar borsaların hesap açmasına izin vermiyor, müşterilerinin kartlarını kullanarak kripto para satın almasına izin vermiyor ve kripto paralarla kazanılan paraların geleneksel para birimlerine dönüşmesi kara para aklandığı şeklinde bir algı yaratıyor.

Dolayısıyla Fiorio, insanların hayal kırıklığına hazırlanması gerektiğini ve yapılabilecek en büyük şeyin Bitcoin’in bir “varlık” olarak tanınması olacağını ifade ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum London Yükseltmesi Ropsten Testnet’te Başlatıldı!

Sonrakini Oku

Milyarder Mark Cuban, Bitcoin (BTC) ve Altın Arasında Seçimini Açıkladı

Bir Cevap Yazın