Panik Satışlar, FOMO’lar ve Stratejiler: Doğru Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto para yatırımı yapmak çok güçlü bir psikolojiye sahip olmayı gerektiriyor. Çünkü yükseliş dönemlerinde yatırımcılar kaybetme korkusuna (FOMO) kapılarak yanlış kararlar verirken düşüş dönemlerinde de yine paniğe kapılarak zararda satışlar yapılabiliyor. Peki, doğru bir kripto para yatırımı nasıl yapılır?

Yükseliş Dönemlerinde Doğru Yatırım

Kripto para piyasası yükseliş geçtiğinde pek çok isim aslında fiyatlar ciddi bir artış yaşadıktan sonra alım yapıyor. Bu da yükseliş sonrasında gelen düzeltmede kayıpların yaşanmasına sebep oluyor.

Bu sebeple öncelikle yükseliş döneminde henüz beklenen artışı yaşamamış kripto para birimlerinin bulunması oldukça önemli. Bunun için de hem kripto para birimleri ile ilgili gelişmeleri hem de grafikleri takip etmek oldukça önemli.

Örneğin; eğer bir kripto para biriminin büyük bir borsa listelenmesi açıklanmış ve kripto para bu haberin fiyatlanmasını yapmışsa bu noktada sonra o coin’i almanın çok da faydası yok. Çünkü muhtemelen hemen arkasından bir düzeltme hareketi gelecektir.

Öte yandan eğer bir kripto para birimi ile ilgili önemli gelişmeler bekleniyorsa, proje bununla ilgili duyuru yapmışsa ya da grafikler hala artış yönünde sinyal veriyorsa bu noktada kripto para birimi değerlendirilebilir.

Mesela dün Binance’de listelenen API3, haber sonrasında ciddi bir artış yakaladı ama sonrasında düşüş geldi. Haberden sonra API3 token almak hemen ardından gelecek düzeltmeyi de göze almak anlamına geliyor.

Bunların yanında benimsediğiniz yatırım stratejisinin de çok önemli olduğunu belirtmek isterim, buna da birazdan değineceğim.

Düşüş Dönemlerinde Doğru Yatırım

Aslında piyasada her zaman düşüş dönemlerinde alım yapılması gerektiği ve yükselişlerde de nakde geçilmesi gerektiği ifade ediliyor. Dolayısıyla eğer düşüş döneminde halihazırda yatırımınız varsa yeniden yükselişin başlayacağı dönemi beklemek ve zararda satış yapmamak en doğrusu olabilir.

Düşüş döneminde endişeye kapılıp panik satış yapan yatırımcılar genellikle en ufak bir yükselişte de yeniden yukarıdan alım yapıyor ve bu daha büyük kayıpların yaşanmasına sebep oluyor. Yani aslında yanlış tercihlerle kaldıraç bile kullanmadan paranızın pul olmasına sebep olabilirsiniz. Bu sebeple de her zaman ifade ettiğimiz gibi kaybetmekten korkmayacağınız ya da uzun bir süre ihtiyaç duymayacağınız miktarlar ile yatırım yapmakta fayda var.

Yatırım Stratejisini Belirlemek

Bu noktada iki tip yatırım stratejisi bulunuyor: Uzun vadeli yatırım stratejisi ve kısa vadeli yatırım stratejisi.

Eğer kısa vadeli bir yatırım stratejiniz varsa ve kısa zamanda kar elde ederek piyasadan çıkmak istiyorsanız günlük ve hatta saatlik grafikleri takip etmeniz gerekiyor. Çünkü kısa vadeli yatırımı benimseyen yatırımcılar anlık fiyat hareketlerinden bile kar ya da zarar elde edebiliyor.

Kısa vadeli yatırım stratejisine sahip olan yatırımcılar, aslında daha fazla risk alıyor. Çünkü kripto para piyasası hiç uyumuyor ve anlık düşüşler ciddi kayıplara sebep olabiliyor. Bununla birlikte risk ne kadar büyük olursa kazanç da o kadar büyük olma potansiyeli taşıyor ve eğer doğru bir yatırım yaparsanız bu size büyük karlar da getirebiliyor.

Bunun yanında eğer uzun vadeli bir yatırım stratejisi benimsediyseniz, bu sefer de sinirlerinizi çelik gibi olması gerekiyor. Çünkü uzun vadede, şu anda da gördüğümüz gibi çok ciddi düşüşler olabiliyor. Bu durumda da satış yapmadan beklemek psikolojik olarak çok zor olabiliyor.

Ancak uzun vadede kripto para birimlerinin genel olarak yukarı yönlü bir grafiğinin olduğu görülüyor. Bu da yatırımcıya bir nebze olsun güven veriyor. Bunu Bitcoin grafiklerinde açıkça görebiliyoruz.

Tüm bunlara ek olarak yatırımcıların stratejilerine sadık kalmaları gerektiği de her zaman dile getirilen bir ipucu olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca doğru kripto para birimini seçmek, gerekli araştırmaları yapmak ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek de doğru bir yatırımın temel taşlarını oluşturuyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 15 Milyon Dolar Karşılığında 410 Bitcoin (BTC) Daha Satın Aldıklarını Duyurdu!

Sonrakini Oku

Bloomberg Stratejisti Piyasanın Yönünü Belirledi! BTC ve ETH Nasıl Bir Performans Sergileyecek?

Bir Cevap Yazın