On Yılda Bitcoin Ağında 11 Trilyon Dolarlık İşlem Yapıldı!

Yeni elde edilen verilere göre Bitcoin 2009 yılında kullanıcıyla buluştuğundan bu yana 11 trilyon dolarlık işlem gerçekleştirildi.

Bitcoin Güçleniyor

24 Ekim’de analist PlanB tarafından sosyal medya üzerinden paylaşılan verilerde Cointelegraph’ın haberine göre Bitcoin hala en büyük kripto para birimi ve rakip olan geleneksel para birimlerini de geride bırakmış durumda.

Verilere göre şu anda ağda, her gün yaklaşık 9,6 milyar dolarlık işlem yapılıyor. Bu oranda, Bitcoin PayPal‘ın yıllık işlem hacmini yalnızca iki ay içerisinde geride bırakmış oluyor.

Öte yandan PlanB, işlem verilerini doğrulamak için Bitcoin full node’u kullandı. Rakamlar, 2019’un ikinci yarısındaki fiyat düşüşlerine rağmen lider kripto para birimi Bitcoin’e olan ilginin devam ettiğini gösteriyor.

Visa ve Mastercard Yenilebilir Mi?

Uzun zamandır Bitcoin’in Visa ve Mastercard gibi geleneksel ödeme yöntemlerinin işlem hacmini geride bırakıp bırakamayacağı tartışılıyor. Yapılan bazı çalışmalar 2029 yılına kadar geleneksel ödeme yöntemlerinin Bitcoin tarafından geride bırakılacağını öne sürüyor.

Analiz firması DataLight bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Sadece 10 yılda Bitcoin, ödeme sistemi sektörünün liderleriyle rekabet etmeyi başardı. Bitcoin’in gelişimi katlanarak devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Lightning Network gibi zincir dışı ölçeklendirme çözümlerinin geliştirilmesi yeni ilerlemeler getirdiğinden gelecekte Bitcoin ödemeleri çok daha kolay yapılır hale gelecek. Dolayısıyla insanlar geleneksel yöntemlerdense Bitcoin’e yönelecek.

Bunun yanında Bitcoin fiyatlarında yaşanan düşüşlere rağmen hashrate’de yeni rekorlar kırılmaya devam ediyor. Ağustos sonunda Bitcoin hashrate’inde %25 oranında artış yaşanmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Sahiplerinin Sayısı Artıyor

Sonrakini Oku

XRP Balinaları Harekete Geçti! Yükseliş Sırası XRP’nin Mi?

Bir Cevap Yazın