Norveç’ten Kripto Para Madencilerine Kötü Haber

Son zamanlarda önemli ölçüde değer kaybına uğrayan kripto para piyasasına bir darbe de Norveç’ten geldi. Norveç merkezli gazete Aftenposten tarafından 21 Kasım’da bildirilen habere göre yetkililer Bitcoin (BTC) madenciliğine yönelik yeni adımlar atıyor.

Norveçli yetkililer kripto para madenciliği tesislerini hedef alan bir hamle gerçekleştirdi. Bu hamlenin ardından tesislere sağlanan ucuz elektrik enerjisine zam yapılacak. Yetkililerin 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe koymayı planladığı bu hamle kapsamında “fazla enerji harcayan sektörlere” sağlanan enerji artık daha pahalı olacak.

Norveç’teki Bitcoin madenciliği firmaları şimdiye dek kilowatt başına 0,05 dolarlık bir ücret ödüyordu. Yetkililerin düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından BTC madencilik tesisleri her kilowatt için yaklaşık 1,7 dolar ödeyecek. Oldukça ciddi bir oranda yapılması planlanan artış sektör unsurlarının tepkisini çekti.

Devlet bütçesine ilişkin yapılan çalışmalar kapsamında uygulamaya koyulması planlanan bu değişiklikler kripto para severlerin moralini bozacak cinsten. Sosyalist Sol Parti (SV) sözcüsü Lars Haltbrekken yeni düzenlemeyi şiddetle savunduğunu ifade ederek şunları kaydediyor:

Norveç kripto para faaliyetlerinin en kirli türü için büyük vergi teşvikleri vermeye devam edemez. Bitcoin çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ve küresel ısınmaya neden oluyor.

Aftenposten gazetesinin haberine göre ülke içerisinde faaliyetlerini sürdüren sektör üyesi şirketler, devletin bu kararına oldukça sert bir şekilde eleştiriyor. Kararı protesto eden ekonomist Roger Schjerva bu hamlenin Norveç’in imajına zarar verebileceğinin altını çizdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Topluluğunun Baş Belası McAfee Yatırımcılara Seslendi: Rahatlayın

Sonrakini Oku

Telegram’ın Kripto Para Projesinde Son Durum Ne?

Bir Cevap Yazın