Nike, CryptoKicks’in Token’ı İçin Patent Aldı

Yapılan son açıklamalara göre ayakkabı devi Nike, CryptoKicks adlı Ethereum Blockchain üzerinde mübadelesi mümkün olmayan (non-fungible) bir token (NFT) olan ayakkabıları için patent aldı.

10 Aralık’ta alınan patentte, ayakkabı için dijital bir varlık ve bunun kullanım şekilleri açıklandı. Yapılan açıklamalarda göre ayakkabıların doğrulanması için Ethereum ERC721 veya ERC1155 tokeken’larının kullanıldığı belirtildi.

Blockchain ve Ayakkabılar

Token, 10 basamaklı bir ayakkabı kimlik kodunu, ayakkabı sahibinin kimlik koduna bağlayarak buna karşılık gelen fiziksel ayakkabının alımıyla “kilitleniyor”. Patentte belirtilenler göre bu sayede ayakkabını orjinalliği kanıtlanmış oluyor. Yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanılıyor:

Ayakkabı alacaklar ve mevcutta ayakkabı sahibi olanlar dijital varlıkları, merkezi olmayan bilgisayar sistemlerinde çalışan bir ya da daha fazla Blockchain aracılığıyla satın alabilir ve satabilir. Örnek olarak bir kullanıcı, spor ayakkabılar için kimliği doğrulanmış provenans kayıtları sağlayabilecek doğrulanmış bir satıcıdan yeni bir spor ayakkabı çifti alabilir. Satın alınan spor ayakkabılarının bulunduğu ayakkabı kutusu ile kullanıcı, akıllı telefonda çalışan bir spor ayakkabı uygulamasında UPC kutusunu bir barkod tarama özelliği ile tarayarak orjinalliği görebilir.

İlginç bir şekilde, Nike token oluşumunun ayakkabı satışlarıyla bağlantılı olabileceğini ve bunun da dolaşımdaki ayakkabı arzının doğrulanmasına olanak sağlayacağını öne sürüyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Bir tüketici orijinal bir ayakkabı çifti satın aldığında, görselin dijital bir gösterimi oluşturulabilir ve bu tüketici ile bağlantılı olabilir. Dolayısıyla dijital ayakkabı ve kriptografik token’ın topluca bir ‘CryptoKick’i temsil ettiği bir kripto token’ı atanabilir.

CryptoKicks

Nike CryptoKicks için 19 Nisan’da patent başvurusunda bulunmuştu. Yapılan açıklamalarda ayakkabı üreticisi devinin başvurusu kripto para cüzdanı, indirilebilir mobil uygulama ve kripto koleksiyon ögelerini içerisinde barındırdığı belirtilmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Madenciliği Son 5 Yılın En Kötü Dönemini Yaşıyor!

Sonrakini Oku

TikTok Blockchain Kullanmaya Hazırlanıyor

Bir Cevap Yazın