NFT’nin Değerini Belirleyen Etmenler: Fiyat Tekliflerine Dikkat!

Bir NFT’nin değerini analiz edebilmek için birçok faktör bulunuyor. Ancak ne yazık ki NFT’ler net bir değer belirleme kurallarına da sahip değil. Hisse senetleri ve geleneksel yatırımlar için net bir şekilde belirlenen ölçütler NFT dünyasında bir önem ifade etmiyor. Ve dolayısıyla NFT’ler kendini tamamiyle yatırımcıların eline bırakarak bir serbest piyasa döngüsünde değer buluyor.

Aynı zamanda NFT sahipleri veya onu almak isteyen kişiler, tam olarak ne kadar ödemesi gerektiğini de bilmiyor ve fiyat tekliflerini baz alarak varsayımlarda bulunuyor. NFT’nin değeri hem alıcıların hem de satıcıların belirleyeceği değerlerle de baz alınabiliyor ve bu bazı NFT’lerin popülaritesinin artmasını sağlarken bazılarının da piyasada değer düşüşüyle karşı karşıya kalmasına sebebiyet veriyor.

NFT’lerin değerini belirleyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

Nadirlik

Bit NFT ne kadar nadir denk gelen trait’e (skin, aksesuar, arka plan vb) sahipse o kadar değerli oluyor. Ayrıca NFT koleksiyonlarını karşılaştırmak gerekirse ünlü sanatçıların benzersiz NFT’leri ve birinci sınıf NFT koleksiyoncuları tarafından yapılan NFT’ler de satıldığı anda çok değer görmese bile zamanla çok değerlenebilir ve yatırımcısına ciddi bir oranda kar getirebilir. Ancak bu koleksiyon içinde de her NFT ayrılıyor ve birinin diğerinden değer farkını nadir gelen traitler belirliyor.

Yarar

NFT’nin mintlendikten sonra kullanımı da sahibi için önem arz ediyor. Örneğin dijital arazi NFT’leri ve ZED RUN at NFT’leri sahibine daha sonrasında da yarar vadediyor. Bu NFT’leri alan kişiler arazi NFT’leri için metaverse oyunlarında kullanım hakkına sahip oluyor ve at NFT’leri içinse gerek hipodromda yarışlarla gerekse breedlerle (çiftleşme) kar sunuluyor.

Somutluk

NFT’lerin gerçek dünya ile ilişkisi yatırımcıları için önem arz ediyor. Örneğin bir rock NFT projesi olan RocknVerse, çıkacak olan NFT’leri ile NFT’lerin sahiplerine metaverse’de VR gözlükle rock konseri izleme imkanı ve müzik NFT’leri ile Web3’te müzik dinleme imkanını yatırımcılarına sunuyor.

Diğer Projelerle Ortak Yanlar

Eğer ilgili NFT projesinde bulunan NFT’ler, diğer NFT projelerinde de kullanılabiliyorsa daha da değerli oluyor. Örneğin metaverse oyunları için yapılan bir silah NFT’si eğer farklı oyunlarda da kullanılabiliyorsa değerinin artma olasılığı yüksek oluyor.

Topluluğun Gücü

NFT projesinin kendi topluluğu ne kadar güçlü ise o kadar adından söz ettiriyor ve değerini giderek artırıyor. Bu hem NFT’lerin benimsenmesini ve trendinin artmasını sağlıyor hem de ilgili NFT koleksiyonunun giderek değer kazanmasına sebebiyet veriyor. Örneğin Ninja Squad NFT koleksiyonu çok büyük bir ekosisteme sahip. İlgili topluluk hem sosyal medyadan hem de discord üzerinden sürekli etkileşimde bulunuyor ve Ninja Squad’ın adını her yerde duyuruyor.

Daha Önceki Sahipler

Eğer ki aldığınız NFT daha önce ünlü veya fenomen birine aitse daha da değerli olabiliyor. Bu özellik birçok yatırımcıyı çekebiliyor ve sadece sektörde ünlü olan bu kişilerin ismi bile NFT’nin fiyatının uçmasına sebebiyet verebiliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı, Metaverse’e Yönelik Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Sonrakini Oku

NFT’lerde Vergi Dönemi Başlıyor! Bu Ülkeden İlk Açıklama Geldi

Bir Cevap Yazın