NFT Piyasaları Ne Durumda? Mayıs ve Haziran Ayı Satışları!

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren büyük bir ilgi patlaması yaşayan NFT sektörü şu an ne durumda? Kripto para piyasalarındaki genel düşüş NFT koleksiyonlarının taban fiyatlarını dolar bazında önemli ölçüde eritti. Ancak risk piyasalarından kaçış NFT yatırımcılarını da olumsuz etkilemişe benziyor. İşte detaylar.

NFT Piyasaları Ne Durumda?

NFT meraklıları ekosistemdeki 2021 patlamasının coşkusunu yaşamaya devam ederken, kripto para piyasasının genel gerilemesi son birkaç ayda NFT‘lerin satış hacmini etkilemeye devam etti. NFTgo’dan alınan verilere göre, pazarlardaki NFT koleksiyonlarının toplam satış hacmi haziran ayında %61’lik bir düşüş gördü. Ayrıca, son 30 gün içinde, tüm NFT pazarının piyasa değeri %15’lik bir düşüş gördü.

Ayrıca Bored Apes, Otherdeed ve Art Blocks gibi birinci sınıf projelerin satış hacimleri son 30 günde %61, %89 ve %63 düştü. Dünyanın en popüler NFT pazarı olan OpenSea, mayıs ayındaki performansına kıyasla haziran ayında düşüş yaşadı.

NFT Yatırımcıları

Dune Analytics’ten alınan verilere göre, mayıs ayında OpenSea, Ethereum üzerinde 2,59 milyar dolarlık bir satış hacmi gördü. Ancak haziran ayında 696 milyon dolarlık satış hacmiyle %73’lük bir düşüş yaşandı.

Benzer şekilde, Polygon ağındaki NFT’lerin satış hacmi de eriyor. Mayıs ayında kaydedilen 26,6 milyon dolarlık hacim, haziran ayında 8,8 milyon dolara düşerek %66 kayıp yaşadı.

Dune Analytics’ten elde edilen veriler ayrıca OpenSea Ethereum’da satılan toplam NFT sayısının %4 arttığını ortaya koydu. Mayıs ayında satılan toplam NFT sayısı 1.478.553 olarak gerçekleşti. Haziran ayında toplam 1.543.975 NFT satıldı. Ancak Polygon ağında tam tersi bir durum söz konusu, bu ağdaki satılan toplam NFT sayısı 154.282’ye düştü.

Aktif NFT yatırımcılarının sayısında da önemli erimeler dikkat çekiyor. Bu erime Ethereum ağında %7 ile sınırlı kalırken Polygon’daki aylık aktif yatırımcıların sayısı %45 azaldı. NFTGo’dan alınan verilere göre, son 30 gün içinde, listelenen koleksiyonlardan herhangi birinden en az bir NFT satın alan veya satan benzersiz adreslerin toplam sayısı %11,97 düştü.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Tarafında Bu Hareketler Fiyatı Etkiledi! Şimdi Ne Olacak?

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Ve Dogecoin’de (DOGE) Bu Kritik Seviyelere Dikkat!

Bir Cevap Yazın