NFT Ekosisteminde Kadınlar ve Kadınların Yönettiği NFT Koleksiyonları!

Her alanda olduğu gibi kripto para ekosisteminde de kadınların azınlıkta olduğunu ifade edebilirim. Ancak bu noktada diğer alanlara kıyasla kadınların çok hızlı bir ilerleme kaydettiğini de belirtmem gerekiyor. Gerek yatırım alanında olsun, gerek madencilik alanında olsun, gerekse de yeni gelişen NFT ve metaverse alanında olsun kadınların adını artık çok sık duyuyoruz.

Ayrıca kadınları konu alan ve kadınlar tarafından oluşturulan NFT’ler de büyük ses getiriyor. Hadi bu NFT projelerine bir göz atalım…

Kadınların Yönettiği NFT Projeleri

  • Sad Girls Bar: 2021 yılında meraklılar ile buluşan Sad Girls Bar, kendisini “hassas karanlık sanatçı” olarak tanımlayan Glam Beckett tarafından oluşturuldu. Bu koleksiyon 10.000 parçadan oluşuyor ve floor price’ın 0,25 ETH olduğu görülüyor. Bu projenin sahibi olan kişi sayısının ise 4.800 olduğu ifade edilebilir.

  • Crypto Chicks: Son derece renkli olan bu NFT koleksiyonun arkasında bir NFT sanatçısı olan Ms Polly bulunuyor. 10.000 parçadan oluşan bu NFT koleksiyonunda floor price şu anda 1,9 ETH seviyesinde bulunuyor. Yapılan açıklamalara göre Crypto Chicks, dünyadaki tüm kadınların eşsiz, çeşitli güzelliğini kutlamak için geliştirilmiş bir koleksiyon.

  • World of Women: Yam Karkai’nin başında bulunduğu NFT koleksiyonu, kadın liderliğindeki en popüler NFT koleksiyonlardan biri. Bu koleksiyon da diğerleri gibi 10.000 parçadan oluşuyor ve floor price’ın 8,4 ETH olduğu görülüyor. Koleksiyon farklı ve güçlü kadınları temsil etmek için oluşturuldu.

  • Boss Beauties: Boss Beuties, son 10 yılda kadınları ve kız çocuklarını eğitmeyi amaçlayan kişilerce kuruldu ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlara pozitifliği yaymayı amaçlıyor. Projede floor price 3,3 ETH seviyesinde iken 10.000 benzersiz parçanın bulunduğu ifade edilebilir.

  • Women Rise: Women Rise, uluslararası üne sahip görsel sanatçı Maliha Abidi tarafından oluşturuldu ve kısa zamanda oldukça popüler hale geldi. 10.000 farklı parçadan oluşan koleksiyonda floor price 0,97 ETH seviyesinde. Yapılan açıklamalara göre Women Rise, kadın bilim insanlarını, aktivistleri, sanatçıları, kodlayıcıları ve daha fazlasını temsil ediyor.

Kadınlar ve NFT’ler

Elde edilen verilere göre şu anda piyasadaki NFT’lerin yalnızda %16’sı kadınlar tarafından oluşturuluyor. NFT’ler çok yeni bir alan ve kripto para ekosistemi esasında erkek egemen. Dolayısıyla NFT alanında kadınların bu kadar hızlı ilerliyor olması dikkatleri çekiyor.

Buna ek olarak kripto para ekosisteminde yer alan erkeklerin de çok büyük bir çoğunluğu kadınları destekliyor. Hem kadınların sağlam adımlarla ilerlemesi hem de kripto para ekosisteminde” elinin hamuruyla” söylemine yer olmaması sebebiyle kadınların gelecekte çok daha fazla bu alanda yer alması bekleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitfinex Borsasından Çalınan Bitcoin’ler (BTC) Yeniden Harekete Geçti

Sonrakini Oku

Türk NFT Sanatçısı Murat Pak’tan Önemli Bir NFT Koleksiyonu Geliyor!

Bir Cevap Yazın