NEDEN BITCOIN?

Finansal güvencesini iyi bir yatırım ile sağlamak isteyen insanlar, piyasa araştırması yaparlarken gelişmekte olan dünyanın yeni ekonomisi ile de tanışmak zorunda kalıyorlar. Her şeyin dijitale evrilmeye başladığı çağımızda, para da ister istemez alternatif yaratılmaya çalışılan bir başka hususi mesele olarak karşımıza çıkıyor. Fiat para ve klasik dijital para ile devlete veya bir otoriteye bağımlı olan para cinsleri, kendine güncel ve özgür bir alan açmak istiyor. Bitcoin’in bu noktada değerini arttıran arayışın sebebi de bu.

“Neden Bitcoin’i seçmeliyim?” sorusu, aslında dijital ve gün geçtikçe değerlenen bir opsiyonun incelenmesi sonucunda ortaya çıkıyor. 1913-1914 yıllarında, 1. Dünya Savaşı’nın ekonomiyi transforme ettiği ve dominant taşların yer değiştirdiği dönem içerisinde, devletler tarafından normalde altına bağımlı olduğu için üretiminin bir sınırı olması gereken yerel para birimlerinin sömürüyü basitleştirmek adına sınırsız basılması kararı alınıyor. Sınırsız para basılması demek, devletin parayı dilediğince manipüle edebilmesi ve kendi kaynaklarına yaptığı harcamaları arttırabilmek için istediği kadar parayı basarak paranın değerini düşürmesi demektir. Bundan dolayı; liberal bir sosyolojik yapı içinde, insanların özgür iradeleri ile hiçbir baskı altında bulunmadan kullanabilecekleri bir dijital para fikriyle mest olmaları kaçınılmaz boyuta geliyor.

Bitcoin’in yalnızca otoriteden bağımsız olması ve sınırlı basılması değil; aynı zamanda bu tedbirli özgür alanı sayesinde volatilitesinin de yerel para birimlerine göre daha az olduğunu görebiliriz. Standart sapmasının daha dayanılabilir olmasıyla birlikte; Blok zincir ağı yönetimi sayesinde paranın kopyalanması ve sahteleştirilerek kandırmalara yol açması da mümkün değil.

Yatırım için çok iyi bir araç olan Bitcoin, gündelik işlerinizi hallederken de Lightning Network sayesinde klasik işlemlere göre daha hızlı ve düşük ücretli bir hizmet sağlıyor. Resmi bir şirket veya devletin kendisi yerine, işlemler kişilerarası yapıldığı için cüzdanınızın kontrolü ve güvenilirlik yine ön plana çıkıyor. Uluslararası transferleri de kolaylaştıran BTC, kişilerin özgür iradesine göre işlem iznine sahip.

Teknolojinin hızla gelişmeye devam etmesiyle Bitcoin’in kazanacağı değer doğru orantılı olacaktır. Geleceğin parası olarak finans uzmanlarının dilinden düşmeyen bu kripto para, kendini güncelleyerek ekonomide önemli pozisyonlara yükselmeye devam edecektir.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP-SEC Davasında Süreç Çok Uzayabilir: Ripple İtiraz Ediyor!

Sonrakini Oku

BOĞA PİYASASI

Bir Cevap Yazın