NBA Oyuncusu Dinwiddie Sözleşmesini Dijitalleştiriyor

The Athletic’in kaynaklarına göre Brooklyn Nets’ten NBA basketbol oyuncusu Spencer Dinwiddie, multi-milyon dolarlık sözleşmesini dijital bir yatırım aracına dönüştürüyor.

NBA Sözleşmesi

Kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisinin devrim niteliğindeki etkileri spor dünyası dahil tüm sektörlerde kendisini gösteriyor.

Yakın zamanda The Athletic’den Shams Charania, Spencer Dinwiddie’nin sermayesini artırmak ve sözleşmesini dijital bir finansal araca dönüştürerek gelecekteki gelirini güvenceye almak istediğini dile getirdi. Charania yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Dinwiddie, Nets’le yaptığı 34.36 milyon dolarlık ve 3 yıl süreli NBA sözleşmesini dijital bir token olarak güvence altına almak için kendi şirketini kuruyor.

Böylece, Brooklyn Nets oyun kurucusu Dinwiddie, NBA sözleşmesini dijital yatırım aracına dönüştüren ilk spor idolü olacak.

Öte yandan Charania yaptığı açıklamalarda, “Bir token, dijital para anlamına gelir.” ifadelerini kullanıyor. Yani ünlü sporcunun kendi dijital parasını piyasaya sürmekle de ilgilenebileceği belirtiliyor.

Dijital Teknoloji ve Spor

Bitcoin ve Blockchain teknolojisi sadece FinTech endüstrisini önemli ölçüde değiştirmiyor. Aynı zamanda spor dahil diğer sektörler üzerinde de oldukça büyük etkisi bulunuyor.

Örneğin, bir futbol takımı dijital varlık kullanarak bir oyuncu aldı. 2018 yılında Türk futbol takımı Harunustaspor, 22 yaşındaki Ömer Faruk Kıroğlu’nun transferi için Bitcoin ile ödeme yaptı.

Öte yandan kripto para birimlerinin ve Blockchain teknolojisinin spor alanında kullanımının yaygınaşmasıyla sporcuların performans ölçütlerinin izlenmesinde, dopingle mücadele önlemlerinde ve taraftarların katılımı için bir destek oluşturulmasında da bu teknolojinin etkisi büyük olacak…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Fransa’da Kriptolar Arası İşlemlerde Vergi Alınmayacak

Sonrakini Oku

CME, BTC Vadelileri İçin Yeni Bir Adım Attı

Bir Cevap Yazın