Nasdaq Ayılara Aldırmadı: Bitcoin Vadeli İşlemleri Geliyor

Büyük ABD menkul kıymetler borsalarından Nasdaq Bloomberg’in bugün hazırladığı habere göre 2019’un ilk çeyreğinde Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmayı planlıyor.

Bloomberg’in konuyla alakalı iki kaynağına göre 2019’un ilk çeyreğinde Bitcoin vadeli işlemlerinin başlatılma ihtimali giderek güç kazanıyor. Nasdaq’ın bu ileri adımı Bitcoin fiyatında son günlerde yaşanan düşüşlere rağmen atıldı. Yılın en düşük seviyelerinde gezinen Bitcoin’in aynı zamanda Bitcoin vadeli işlemli ürünleri de düşük seviyelerde.

İsimleri açıklanmayan kaynaklara göre Nasdaq “ABD’nin ana iki düzenleyici organının ve Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu CFTC’nin yasal gerekliliklerini yerine getirmeye” çalışıyor. Bu gereklilikler ne kadar hızlı yerine getirilirse Bitcoin vadeli işlemleri de o kadar hızlı başlatılacak.

Yaklaşık bir yıl önce borsa Bitcoin vadeli işlemlerini 2018 yılının ortalarında başlatabileceğini duyurmuştu. Nasdaq’ın duyurusu CBOE ve CME’nin ilk kripto para vadeli işlemlerini 2017 Kasım ayında başlatacağını duyurması ardından gelmişti. Ancak plan istenildiği gibi ilerlemedi ve Nasdaq rakiplerinden biraz daha geç Bitcoin vadeli işlemlerini başlatacak. ICE’ın Bakkt borsası da 24 Ocak’ta başlatılacak ve bu da muhtemelen Nasdaq Bitcoin vadeli işlemlerinden önce gerçekleşecek. Bakkt hazırlıklarını tamamlayamadığı için işlemlere başlama tarihini 6 hafta ertelemişti.

Nasdaq’ın Bitcoin vadeli işlemlerini hedefinde tutması Wall Street’in Bitcoin volatilitesini endişe etmediğini gösteriyor. CME’nin raporuna göre bu yıl içerisinde fiyatların düşmesine rağmen ilginin arttığı tespit edilmişti. Nasdaq kaynakları Bitcoin’e ilginin korunduğunu sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Son On Yılın En İyisi Bitcoin”

Sonrakini Oku

Bitcoin Zengini Bulgaristan Kripto Para Dolandırıcılarına Göz Açtırmıyor

Bir Cevap Yazın