Nakit Sıkıntısının ve Bankacılık Problemlerinin Çözümü: Bitcoin

Hong Kong’daki siyasi gerilimlerin artması ve Hindistan’da yaşanması muhtemel olan potansiyel ekonomik kriz mevcut nakit sisteminin çok kırılgan bir sistem olduğunun bir kez daha altını çizdi. Eğer Bitcoin daha çok benimsenmiş olsaydı ve volatilitesi daha az olsaydı bu duruma kesin cevap olabilirdi. Ancak yine de merkezsiz bu para sisteminin avantajlarının giderek arttığını dile getirebiliriz.

Hong Kong ATM’leri Boş

Hong Kong’da siyasi protestolar her iki tarafın da artan şiddet gösterileriyle devam ediyor. Hatta ortaya çıkan son görüntüler işlerin kontrolden çıktığını gösteriyor.

Bunun yanında hafta sonu boyunca Hong Kong’daki ATM’lerin vatandaşlara para veremeyecek kadar boş oldukları da ortaya çıktı. Dolayısıyla vatandaşlar paniklemeye başladı ve boş ATM’lerin önünde kuyruklar oldu. Bu durum sosyal medya kanalları aracılığıyla tüm dünyaya duyuruldu.

Pek çok vatandaş varlıklarının hükümet tarafından dondurulmasından korkuyor. Ayrıca para biriminde yaşanacak develüasyondan korkan bir kesim de var. Hayman Capital Management’tın Yatırım Sorumlusu Kyle Bass, bu gibi hesap dondurma durumlarının siyasi sistemler çökerken gerçekleşebileceğini dile getiriyor.

Öte yandan bu sorunlar sebebiyle Bitcoin gibi alternatif para birimi biçimleri popüler hale geldiği için Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu kısa bir süre önce yayımlanan bir belgeyle kripto varlık düzenleme gündemini hızlandırdığını açıkladı.

Çünkü hükümet kıtlık yaşanmaya başladıkça insanların Bitcoin gibi varlıklara yönelmesinden çekiniyor.

Hindistan Bankacılık Krizi

Hindistan’da ise ekonomik problemler günden güne büyüyor. Yapılan açıklamalara göre Hindistan Merkez Bankası yıllık büyüme beklentisini Cuma günü yüzde 1 oranında azalttığını ifade etti. Ekonomide yaşanan bu kötü durumlar faiz indirimlerine de yol açtı.

Bunların yanında ortaya çıkan söylentiler Hindistan Merkez Bankası’nın genel sağlığının kötüye gittiğini ve müşterilerin güvence altına alınmasının zorlaştığını gösteriyor. Bu durum da vatandaşların mevduatları konusunda endişelenmelerine yol açıyor.

Bu krizler ve kötüye giden durumlar Bitcoin’in mevcut durumu düşünüldüğü zaman vatandaşların neden kripto paralara yöneldiğini açıkça ortaya koyuyor. Analistlere göre durumlar bu şekilde gitmeye devam ederse kripto paralara karşı olan ilginin de artması muhtemel görünüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NBA Takımı Kendi Kripto Parasını Çıkarttı!

Sonrakini Oku

Bitwise Pes Etmemeye Kararlı: Bir ETF Başvurusu Daha Yapacak

Bir Cevap Yazın