Mt. Gox Bitcoin Mağdurlarına Kötü Haber!

Bir zamanlar dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Mt. Gox, yaşadığı hacklenme durumu sonrası iflasını açıkladı ve mağdurların zararını karşılamak için mahkeme tarafından borsaya kayyum atandı. Kayyum mağdurların Bitcoin‘lerini (BTC) ödemek için birkaç defa tarih belirlese de, bunları ertelemesiyle tepkilere yol açmıştı ve en son kararında da benzer bir sonuç ortaya çıktı.

Cointelegraph kaynağının aktardığı habere göre kayyum Nobuaki Kobayashi 28 Ekim tarihinde yayınladığı bir bildiri ile parasını talep eden kişilerin sayısındaki çokluğun en az beş aylık bir gecikmeye sebep olacağını dile getirdi. Kobayashi, 31 Mart 2020 tarihinin para iadelerinin yapılabilmesi için mümkün olan en iyi tarih olduğunu belirtse de, zararı karşılamak  için önceden belirlediği son ödeme tarihinden sadece bir gün önce bunu açıklaması yine çok büyük eleştirilere sebep oldu.

Milyarlarca Dolarlık Bitcoin Kayıp!

Mt. Gox’un çöküşünün üzerinden neredeyse altı yıl geçti ve en az 24.000 kişinin bu durumdan etkilendiği bilinmekte. 2014 yılında çöken borsa 850.000 adet Bitcoin çaldırmıştı ve o tarihlerde bunun değeri 460 milyon dolar seviyesindeydi. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise kaybedilen BTC’lerin yaklaşık değeri 8 milyar dolara yaklaşmakta.

Rus bir firma ise bundan yaklaşık iki ay önce çalınan BTC’lerin en azından 200.000 tanesinin yerini tespit edebileceğini belirttikten sonra, bunun üzerinden yüzde 75 komisyon alarak işi başarıyla tamamlayabileceklerini iddia etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Fonu Kanada Piyasasına Giriş Yaptı!

Sonrakini Oku

Analist: Bitcoin Boğaları Aceleci Davranıyor, Henüz Vakit Var!

Bir Cevap Yazın