Morgan Stanley Raporu: CBDC’ler Kripto Paralara Tehdit Oluşturmuyor

Morgan Stanley raporuna göre; merkez bankalarının ürettiği dijital para birimleri (CBDC), kripto para birimlerinin varlığına bir tehdit oluşturmuyor. Bununla birlikte raporda, CBDC’ler ile kripto para birimlerinin farklı alanlarda kullanıldığı kaydedildi. Ayrıca kripto para birimlerinin altına benzer bir değer deposu olabileceği vurgusu yapıldı. Öte yandan merkez bankalarının kripto para birimlerini spekülatif bir varlık olarak değerlendirdiği de kaleme alındı.

Raporda CBDC’ler ile Kripto Para Birimleri Karşılaştırıldı

Morgan Stanley analistleri, merkez bankaları kendi dijital para birimlerini üretmeye başlasalar bile, kripto para birimlerinin var olmaya devam edeceğini aktardı. Bununla beraber iki dijital finansal varlığın farklı amaçlara hizmet ettiği ve farklı cezbedici özelliklere sahip olduğu belirtildi. Öte yandan geçtiğimiz günlerde yayınlayan raporda, CBDC’lerin stablecoin’ler için büyük risk oluşturduğu kaydedildi.

Morgan Staley Baş Ekonomisti Chetan Ahya konu hakkında şunları kaydetti: “Kripto para birimleri, hizmet ettikleri kullanım durumlarını koruduğu halde gelecekte var olacaktır. Örneğin, halkın bazı kesimleri itibari para birimlerine güven duymuyor. Bu bağlamda bazı kripto para birimleri bir değer deposu olarak görülebilir.”

Merkez Bankaları Dijital Para Çalışmalarına Devam Ediyor

Bazı analistler, CBDC’lerin popüler kripto para birimlerinin çekiciliğini azaltabileceğini öne sürdü. Ancak rapora göre, dijital finansal varlıkların benimsenme oranlarının artmasıyla beraber yatırımcılar kripto para birimlerini ikame ödeme sistemleri yerine kurumsal varlık sınıfı olarak görüyor. Bir diğer ilgi çekici veriye göre, tüm dünyadaki merkez bankalarının %86’sı dijital para birimi üretmek için ar-ge çalışmalarına devam ediyor.

Morgan Stanley analistlerine göre merkez bankaları, özel şirketlerin kripto para piyasasındaki hamlelerini bir tehdit olarak görüyor. Ayrıca raporda özellikle belirtilen nokta, CBDC’ler ve kripto para birimlerinin farkları. Buna göre merkezi bir sistemle hizmet veren ve Blockchain altyapısı kullanılmadan üretilen CBDC’ler kripto para birimlerinden oldukça farklı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

BitTorrent (BTT) Fiyatı Bu Yeni Haber ile Harekete Geçebilir mi?

Sonrakini Oku

Bu Tweet, XRP Yatırımcılarını Sinirlendirdi: Satış Vakti Geldi mi?

Bir Cevap Yazın