Milyarlarca Dolar Kripto Paralara Akacak!

Günlerdir Ukrayna gerilimi gündemin baş köşesinde yer edindi. Rusya’nın saldırgan tavrına karşılık ABD ve Avrupa birliği sert yaptırım kararları aldı. Bu yaptırımların neredeyse tamamı direkt olarak Rusya’nın ekonomik sistemini hedef alıyor. Elbette ülkedeki zenginler de bir kaçış yolu arıyor. Henüz varlıkları dondurulan hükümete yakın zenginlerin sayısı sınırlı olsa da bu hızla artabilir.

Ruslar Kripto Paraya Yöneldi

Varlıkların dondurulmasından korkan Ruslar varlıklarını kaçırmak için kripto paraları kullanıyor. Bazı düzenleyiciler, kriptonun yaptırımları kırmak için kullanılabileceğinden korkuyor ve bunu engellemek için harekete geçmeye hazırlanıyor. Birleşik Arap Emirlikleri‘ndeki kripto firmalarının milyarlarca dolarlık tasfiye talepleriyle karşı karşıya kaldıkları iddia ediliyor.

Kaynaklar, bazı müşterilerin BAE‘de gayrimenkul yatırımı yapmak için kripto para birimini kullanırken, diğerlerinin sanal paralarını stablecoine çevirmek için şirketlerden yardım istediğini söylüyor. Bir kripto firması, son 10 gün içinde İsviçreli brokerlerden, müşterilerinin İsviçre’nin varlıklarını donduracağından korktukları için milyarlarca dolarlık Bitcoin’i tasfiye etmek isteyen çok sayıda talep aldı. Sadece bu taleplerin bile toplam boyutu 2 milyar doların üzerindedir.

Firma şunları söyledi;

“Bir adamımız var (kim olduğunu bilmiyorum ama bir komisyoncu aracılığıyla geldi) ve ‘125.000 Bitcoin almak istiyoruz’ dediler. Ben de ‘ne? Bu 6 milyar dolar’ dedim. Yönetici, ‘Evet, Avustralya’daki bir şirkete göndereceğiz’ dedi”.

Dubai’ye Para Akıyor

Körfez’in büyüyen bir kripto merkezi olan Dubai, uzun zamandır dünyanın ultra zenginleri için bir mıknatıs ve BAE’nin Batılı müttefikler ile Moskova arasında taraf tutmayı reddetmesi, Ruslara paralarının orada güvende olduğunun sinyalini verdi.

Şirketi, insanların mülk satın almasına yardımcı olmak için bir kripto para birimi hizmetiyle ortaklık kuran bir emlak komisyoncusu, şunları söyledi;

“Dubai’ye çok sayıda Rus ve hatta Belaruslu’nun geldiğini gördüm. Bunların önemli bir kısmı kripto paralarla varlıklarını taşıdı”.

BAE’deki bir finans kaynağı, Rusların paralarını diğer yargı alanlarından Körfez devletine sokmanın bir yolu olarak kripto kullanarak Dubai’de mülk satın aldıklarını doğruladı.

Coinbase Global Inc (COIN.O) ve Binance gibi büyük borsalar, kriptonun yaptırımlardan kaçmak için bir araç olarak kullanılmamasını sağlamak için adımlar attıklarını ve konuyla ilgili kolluk kuvvetleriyle iş birliği yaptıklarını söylüyor. Yine de kripto paralar kullanıcılara yüksek derecede anonimlik sunduğundan, Almanya ve Estonya gibi Avrupa ülkeleri bu hafta yaptırımların kırılmasına izin verebilecek boşlukları ortadan kaldırmak için daha sıkı gözetim çağrısında bulundu.

BAE, bu ay mali suç ve kara para aklama gözlemcisi Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından artan izleme nedeniyle “gri listeye” alındı. BAE Dışişleri Bakanlığı, hükümetin kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı rejiminde iyileştirme alanlarında FATF ile çalışmaya “güçlü bir taahhüdü” olduğuna dair önceki açıklamaların ötesinde başka bir yorumda bulunmadığını söyledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Polygon’un Kurucu Ortağından Dikkat Çeken İfadeler: “Ethereum, Web 3.0 Ekosistemini Domine Edebilir!”

Sonrakini Oku

Piyasadaki Belirsizlik Devam Ediyor: Bitcoin, Kritik Fiyat Seviyelerinde İşlem Görüyor!

Bir Cevap Yazın