Milyarder Mark Cuban, Bitcoin (BTC) ve Altın Arasında Seçimini Açıkladı

Dallas Mavericks ekibinin sahibi olan ünlü milyarder Mark Cuban, uzun süreden beri kripto para sektörüne ilgi duyması ile biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda lider kripto para birimi Bitcoin’i eleştiren Cuban, şimdilerde ise bunun altından bile daha üstün olduğunu öne sürmekte.

Cuban’a Göre Bitcoin, Altının Gelişmiş Hali

Milyarder girişimci, dot-com balonundan sağ kurtulan nadir insanlardan. O dönemde ciddi bir yükseliş yakalayan teknoloji şirketlerinden birisini satan ve elde ettiği sermaye ile yatırım yapmaya devam eden Cuban, şu an dünyanın en başarılı girişimcilerinden birisi. Bu da aslında Cuban’ın ne kadar ileri görüşlü olduğunu ortaya koymakta.

Milyarder isim, twitter üzerinden yaptığı güncel bir açıklamasında ise Bitcoin ile altını kıyasladı. Ünlü isim, Bitcoin’in altından birçok yönüyle üstün olduğunu vurgulayarak, BTC’nin “Altın 2.0” olduğunu ifade etti.

Cuban, Bitcoin’i depolama gibi bir sorun olmadığını, bunun kolay transfer edilebildiğini ve alınıp satılabildiğini hatırlattı. BTC’yi başka para birimlerine dönüştürmenin de kolay olduğunu ifade eden Cuban, bunun için aracılara gerek olmadığını ve eşler arası alım satım yapılabildiğini vurguladı.

Bitcoin ve Altının Ortak Yönü

Ünlü milyarder tam olarak bu özelliklerden dolayı Bitcoin’in yeni ve gelişmiş altın olduğunu düşünüyor. BTC’nin devamlı olarak altınla kıyaslanma sebebi ise bunun blok ödülü yarılanması ile sınırlı arz modeli sayesinde enflasyona karşı dirençli olması.

BTC bu sebeple enflasyonun artış yaşadığı şu günlerde birçok makro ekonomistin dikkatini çekti ve çekmeye devam edecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Paraguay’ın Bitcoin Tasarısı İddialarının Doğruluk Payı Var Mı?

Sonrakini Oku

El Salvador Vatandaşlarına 30 Dolar Değerinde Bitcoin Dağıtacak

Bir Cevap Yazın