Milyarder İsimden Yatırımcıları Kızdıracak Bitcoin (BTC) Açıklaması

Wall Street’in en büyük ve köklü isimleri ile şirketlerinin aksine, Dallas Mavericks basketbol takımının sahibi Mark Cuban lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) bir türlü alışamadı. Daha önce Bitcoin fiyatı tepetaklak olduğunda bunu eleştirmekten geri durmayan Cuban, şimdi yaşanan sert yükselişe rağmen geri adım atmadı.

Bitcoin mi Yoksa Muz mu?

Forbes ile röportaj gerçekleştiren Cuban, Bitcoin fiyatının 23.000 dolar üzerine çıkmasına rağmen BTC almaya sıcak bakmadığını sert bir şekilde belirtti. Cuban, bir muzun bile dünyanın en büyük kripto parasından daha fazla özelliğe sahip olduğunu belirtti.

Milyarder yatırımcıya göre Bitcoin “yeterince insanın yatırım yapılabilir bir varlık şeklinde karar kıldığı bir araç”. Cuban, alelade bir muzun ise Bitcoin’den çok daha fazla değere, en azından besleyiciliğe sahip olduğunu düşünüyor. Dünyadaki her insan için muzun değerinin aynı olduğunu ifade eden Cuban, Bitcoin için ise durumun farklı olduğunu vurguladı.

Cuban: Uzun Vadede Muz Seçerim

Cuban daha önce bu açıklamayı Nisan 2020 tarihinde yapmıştı. Uzun vadede muzun Bitcoin’e kıyasla daha iyi bir emtia olduğunu vurgulayan milyarder, Temmuz 2020 tarihinde ise bu eleştirisini katladı. Cuban, blockchain’in “yeterince potasyum” sağlamadığını belirtip Bitcoin’i yine benzer bir şekilde eleştirmişti.

btc

Cuban da aynı başka bir milyarder olan Ray Dalio gibi hükümetlerin ve devletlerin kripto paraları yasaklayabileceğini düşünüyor. Kripto paraları “kıyamet günü varlığı” olarak gören insanların çoğalması durumunda bunların yasaklanabileceğini belirten Cuban, bunun tek bir emre baktığını ifade etti.

Bitcoin Yasaklanabilir mi?

Dallas Mavericks’in sahibi olan milyarder, Bitcoin’in birçok insan için değerli bir varlık olduğunu ancak ülkelerin bunu yasaklamasının çok kolay olabileceğini belirtti. Ne kadar fazla insan bunu değer saklama aracı olarak görürse, Cuban’a göre o kadar hızlı yasaklanma haberi gelebilir.  Bitcoin’in devletler tarafından yasaklanması pratikte mümkün olmasa da teoride mümkün. Devletlerin itibari para alışverişini yasaklaması, kripto para borsalarını zor durumda bırakabilir.

Ancak Bitcoin hiçbir şekilde tek bir merkez veya kurum tarafından yasaklanamayacak bir yapıya sahip. Yani itibari para geçişleri yasaklansa da BTC alım satımı başka şekillerde yapılabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple (XRP) Fiyatı İçin Kritik Uyarı: Bu Destek Düşerse Fiyat Çakılır

Sonrakini Oku

Yeni Bir Bitcoin (BTC) Balinası Doğdu: Bloomberg’den Dikkat Çeken Açıklama

Bir Cevap Yazın