“Milli Kripto Para” Petro’nun Fiyatında Büyük Artış!

Venezuela hükümeti ulusal kripto para Petro’nun fiyatını 3.600 bolivardan 9.000 bolivara (150 dolar) yükseltti. Daha önce ülkenin başkanı Nicolas Maduro’nun duyurduğu değişim, yerel haber kaynaklarına göre bu hafta yürürlüğe girdi.

Tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan Venezuela’da başkan Maduro İyileşme, Gelişme ve Ekonomik Refah Programı kapsamında birçok parasal ve ekonomik önlem alıyor. Maduro Petro’nun değerini artırmanın yanı sıra asgari ücreti 4.500 bolivara (75 dolar) çıkardı. Asgari ücrette yaşanan bu %150’lik artış 1 Aralık’ta yürürlüğe girdi.

Ayrıca “bolivar fuerte”nin 5 Aralık’a kadar dolaşımdan çıkacağı duyuruldu. Ağustos ayında hiper enflasyonla savaşmak için yaratılan ve petrol destekli kripto paraya bağlı bir itibari para olan yeni bolivar, eski bolivarı tamamen tarihe gömecek.

Dünya tarihindeki ilk ulusal kripto para olma özelliğini taşıyan Petro, Venezuela petrolü ve değerli mineral rezervleri tarafından destekleniyor. Petro’nun resmi satışı 1 Kasım’da başlasa da henüz kimse kripto parayı kullanamadı. Petro için resmi bir cüzdan geliştirilmedi ve Petro’yu almak isteyenlere mülkiyet sertifikası verildi.

Projenin ilerleyişine dair bilgi eksikliği sebebiyle kimse Petro’nun hangi geliştirme aşamasında olduğunu bilmiyor. Birçok tutarsızlığın bulunduğu (örneğin blokların sayısıyla ilgili) Petro’nun whitepaper’ının da Dash wihtepaper’ının bir klonu olduğu iddia ediliyor.

Venezuelalı ünlü bir ekonomist Leonardo Buniak Petro’nun değerindeki artışın “yeni bolivarın” %100’den fazla değer kaybı yaşamasına sebebiyet verdiğini savundu ve “arz talep yokluğu” sebebiyle Petro’nun bir kripto para olmadığını iddia etti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Starbucks 2019 Yılında Bitcoin’i Ödeme Yöntemi Olarak Kabul Edebilir

Sonrakini Oku

Son Dakika: Hangi Altcoin Büyük Oranda Yükseldi?

Bir Cevap Yazın