Migros Blockchain Kullanmaya Başlıyor

Cointelegraph’ın haberine göre, İsviçre’nin en büyük süpermarket zinciri ve perakendecisi Migros, gıda tedarik zincirinde etiketlerin düzgün bir şekilde tutulabilmesi için Blockchainkullanmaya başladı.

Migros 29 Ağustos’ta yaptığı bir açıklama ile TE-Food’un gıda izlenebilirliği sisteminin uygulamaya konulduğunu ifade etti.

Pek çok perakendeci Blockchain teknolojisinden müşterilere şeffaf ve doğru bilgi sağlamak için faydalanırken Migros, süreçleri optimize etmek ve daha fazla değer sağlamak için bu teknolojiden faydalanmayı amaçlıyor.

Tedarik Zinciri Optimizasyonu

Yapılan açıklamalara göre Migros, bu yeni uygulamanın müşterilere fayda sağlamaktan çok daha fazlasını yapmasını bekliyor. Süpermarket, daha kolay ürün çekme ve gelişmiş tedarik zinciri kontrolü gibi durumlarla Blockchain’in bir değer sunmasını beklediğini ifade ediyor.

Yeni tedarik zinciri optimizasyonunun, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesinin yaklaşmakta olan girişimlerine paralel olarak daha verimli bir dağıtım ve daha düşük gıda atığı sağlaması bekleniyor.

İzlenebilirlik İşlevleri

Yapılan açıklamalarda TE-Food sisteminin Migros’un taze meyve ve sebze tedarik zincirlerine uygulanmasının, eski sistemlerin işlevselliğini artıracağı belirtiliyor.

Taze gıda tedarikçileri zaten GS1 standartlarına dayalı bir API üzerinden izlenebilirlik verilerini girme olanağına sahipler Ancak Migros bu olanağı mobil ve web üzerinden dosya yükleme işlevselliği ile de genişletmeyi hedefliyor.

Bunların yanında yapılan açıklamalara göre proje tamamen şirket içi bir süreç olarak tasarlandı ve bunu şimdilik müşterilere açmak gibi bir plan bulunmuyor.

Migrosun yanı sıra daha önce McDonald’s, Nestléve Virgin Media, online reklamcılıkta şeffaflığı artırmak amacıyla yeni bir Blockchain pilot programına katılmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Araştırma: 25 Milyon Amerikalı Kripto Para Almayı Düşünüyor

Sonrakini Oku

Brezilya’dan Önemli Blockchain Hamlesi!

Bir Cevap Yazın