Microsoft’un Bir Hayali Var: Beyin Gücüyle Bitcoin Madenciliği

İnsanlar günümüzde Bitcoin madenciliği yapmak için Antminer S9 gibi güçlü cihazlar kullanıyor, bu sırada çok fazla elektrik harcıyorlar. Fakat Microsoft insanların çok daha farklı bir şekilde madencilik yapabilmelerini istiyor. Mesela…beyin gücüyle.

Beyin Gücüyle Madencilik

Microsoft bundan yalnızca birkaç gün önce “Vücut hareketliliği verileriyle kripto para sistemi” adlı bir patent başvurusunda bulundu. Microsoft’un geliştirdiği bu sisteme göre insanlar aslında beyin güçlerini kullanarak kripto para madenciliği yapabilirler.

İnsanlar şu anda Bitcoin ağında veya daha farklı bir ağda madencilik yapmak için oldukça güçlü cihazlar kullanıyorlar. Fakat Microsoft bu sürecin basitleştirilebileceğine inanıyor.

Bu patent başvurusuna göre insanlara belli başlı görevler verilecek, insanlar bu görevleri tamamlarken de vücut hareketliliklerine dair veriler toplanacak. Bu veriler daha sonra proof-of-work olarak kullanılacak ve bu şekilde madencilik yapılacak. Microsoft’un patent başvurusunda bu süreç şu şekilde anlatılıyor:

“İnsanlara bir reklam izlemek veya İnternet’teki belli başlı bir hizmeti kullanmak gibi belli başlı görevler verilebilir, bu sırada insanların beyin dalgaları veya vücut ısıları madencilik sürecinde kullanılabilir. Geleneksel kripto para sistemlerinde madencilik yapabilmek için çok karmaşık işlemler yapmak gerekiyor. Fakat insanların bazı problemleri bilinçdışında çözmelerini sağlamak, böylece insanların vücut hareketliliklerini proof-of-work olarak kullanmak mümkün olabilir.“

Bilinçdışında İşlem

Microsoft’un yaptığı patent başvurusuna göre bu sistemin çalışabilmesi için farklı beyin dalgalarını algılayabilecek bir sensör gerekiyor. Bu sensörün gama ve beta dalgalarının yanı sıra alfa dalgalarını da algılayabilmesi gerekiyor.

İnsanlar kendilerine verilen görevleri farkında bile olmadan tamamlayacak, karşılarına çıkan problemleri bilinçdışında çözecekler. Microsoft’un bahsettiği sensör bu sırada beyindeki hareketliliği algılayacak ve bu beyin gücü madencilik yapmak için kullanılabilecek.

 

Kaynak: Koinbulteni

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

BMW Blockchain Teknolojisinden Gayet Memnun

Sonrakini Oku

Bitcoin 7.000 Doları Aştı, Heyecan Geri Döndü!

Bir Cevap Yazın