Microsoft’tan Dijital Kimlik Adımı

Gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün insanlar tüm bilgilerini güvenli ve özel olarak saklayabilecekleri dijital kimliklere ihtiyaç duymaya başladılar. Bu ihtiyacı gören Microsoft, yeni kuşak dijital kimlikleri, kullanıcılarla buluşturmaya kararlı ve heyecanlı olduklarını bir blog yazısı ile duyurdu.

Bu yazı Microsoft’un Kimlik Bölümünden Ankur Patel tarafından yayınlayarak, kullanıcıların tanımlama bilgilerini merkezi olmayan bir ortamda depolayabilmek için blockchain teknolojisinin en doğru çözüm olduğunu vurguladı. Herkes tarafından erişilebilen, sağlam ve yerel olmayan kimlik ekosistemi oluşturmak için blockchain teknolojisi kullanılacak.

Yazıda bireylerin kendi dijital kimliğinin her unsuruna sahip olmaları ve kontrol etmelerinin en doğrusu olduğu vurgulandı. Sayısız uygulama ve hizmete geniş rıza göstererek, kimlik bilgilerini çok sayıda tedarikçiye yaymak yerine, bireylerin kimlik bilgilerini saklayabilecekleri ve erişimi kolaylaştırabilecekleri güvenli, şifrelenmiş bir dijital alana ihtiyaç olduğundan bahsedildi.

Bununla birlikte, Microsoft merkezi olmayan kimlik doğrulamasının aynı anda milyonlarca kullanıcı tarafından  kullanılabilmesi için, ölçeklemenin önemli bir engel olduğunu kabul ederek, ölçeklendirme hedefine ulaşmak için, ek katmanlar geliştirmeye başladığını da açıkladı.

Ankur Patel’in kendi sözlerine bakacak olursak:

“Bazı Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi blockchain temelli uygulamalar DID’leri kökten çıkarmak, DPKI operasyonlarını kaydetmek ve tasdik ettirmek için çok sağlam bir temel oluşturuyorlar. Fakat bu teknolojiyi merkezi olmayan kimlik doğrulaması için kullanırken önümüze ölçekleme gibi bazı teknik engeller çıkıyor. Bu teknik engellerin üstesinden gelmek için dünya çapında bir DID sisteminin özelliklerini koruyarak, küresel ölçeği elde etmek için blockchain üzerinden çalışan merkezi olmayan Katman 2 protokolleri üzerine çalışmalar yapmaktayız.”

Microsoft şimdilik dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan Microsoft Authenticator uygulamasına merkezi olmayan kimlikler eklentisini entegre ederek bir deneme yapacak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Borsa Kraken’in CEO’sundan İlginç Açıklamalar

Sonrakini Oku

Venezuela’nın Kripto Parası Petro Gücünü Petrolden Alacak

Bir Cevap Yazın