Microsoft Başkanından Tepki Çeken Kripto Para ve Stablecoin Açıklaması

Bill Gates’ten sonra şimdi de Microsoft başkanı Brad Smith, kripto paralar ve stablecoinler hakkında tepki çeken açıklamalarda bulundu. Microsoft’un bir dijital para piyasaya sürme konusunda hazırlıklar yaptığı biliniyor olsa da Smith bunun aslında özel kurumlara değil devletlere bırakılması gereken bir iş olarak vurguladı.

Dijital Para İşleri Hükümetlere Bırakılmalı

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Smith bu ifadeleri Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından düzenlenen bir etkinlikte sarfetti. Smith, para arzının tamamen hükümetlerin ve merkez bankalarının koruması altında olması gerektiğini ifade ederek başka türlü gelişmeler yaşandığında finansal istikrarın sekteye uğrayabileceğini vurguladı.

Kurumların ortak paydayı ve halkın iyiliğini koruması gerektiğini ifade eden Smith, para ile ilgili işlerin asla özelleştirilmemesi gerektiğini savunmakta. Teknoloji firmalarının para piyasaya sürme konusuna dahil olması gerekmediğini ifade eden Smith, aslında Facebook’a gönderme yapmış olabilir.

Facebook ve Libra Eleştirisi

Teknoloji ve sosyal medya devi Facebook 2019 yılında yaptığı duyuruda Libra isimli kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlandığını belirtmişti. O tarihten bu yana proje çok büyük değişikliklere uğradı ve artık Diem olarak biliniyor. Stablecoin olarak tasarlanan Diem, ABD doları gibi diğer itibari paraların değerini alacak ve insanlar tarafından farklı ülkelerde kullanılabilecek.

Smith ise regülatörlerin yaptığı açıklamalara benzer açıklamalarda bulunarak dünyanın hükümetlerin elinde çok daha iyi bir yer olduğunu ifade etti. Teknoloji şirketlerinin banka olmadığını vurgulayan Smith, bankaların kendi müşterileri olduğunu belirterek müşterileri ile rekabet etmek istemediğini de paylaştı.

Bill Gates, Bitcoin Fikrini Değiştirdi

Son dönemde kripto paralar ile ilgili gerçekten de çok büyük değişimler ve gelişmeler yaşanıyor. Tesla gibi kurumların milyarlarca dolarlık Bitcoin yatırımı yapmasına ek olarak Tether’ın davasının bitmesi ve milyarlarca dolarlık toplam arza ulaşması da geleneksel şirketleri korkutmakta.

Microsoft’un efsanevi ismi Bill Gates ise yaşanan bu olaylar sonrasında yaptığı yorumda artık Bitcoin’e olumsuz bakmadığını belirtmişti. Buna rağmen Microsoft Başkanı tarafından yapılan bu açıklama şirketin dijital paralara ve kripto paralara hala sıcak bakmadığını gözler önüne seriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Coinbase Borsasından 800 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Çıkışı Oldu!

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyatı, Joe Biden’ın Son Hamlesi İle Rekor Kırabilir

Bir Cevap Yazın