Michael Saylor’dan Türkiye Merkez Bankasına Tavsiye!

Kripto para topluluğu tarafından yakından takip edilen MicroStrategy CEO’su Michael Saylor önemli açıklamalarda bulundu. Bitcoin (BTC) fanatiği olan Michael Saylor fiyatın bu yıl en dip yaptığı dönemde zararına borçlanarak ciddi bir risk almış ve elindeki Bitcoin varlıklarını artırmıştı. Bugün fiyatı gördüğü seviye şirketin kar potansiyeli yüksek bir risk aldığını ancak başarıya ulaştığını doğruluyor.

Türkiye Merkez Bankası’na Tavsiye Verdi

Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu kriz kripto paraların bir çözüm olup olamayacağı konusunu hep akıllara getiriyor. Amerika’da insanlar %5 enflasyonla mücadele edebilmek için yatırımları arasında %10-20 seviyelerinde Bitcoin ve Ethereum ekliyor. Üstelik otorite haline gelen finans uzmanları da bu konuda tavsiyeler vermeye başladı.

Türkiye’de ise açıklanan enflasyon rakamlarına bakarsak %20+ ile mücadele etmemiz gerekiyor. Yani ABD’nin en az 4 katı kadar enflasyon var ve döviz karşısında para birimimiz ciddi anlamda değer kaybediyor. İthalatımızın büyük kısmını hammadde kalemi oluşturuyor. Yani artan döviz, ihracat rekabetimizi de olumsuz etkiliyor.

Michael Saylor bu soruna bir çözüm bulduğunu düşünüyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na seslenen Saylor şunları söyledi:

“Türkiye 5 Milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) alırsa sadece 5 yıl için en az 50 milyar doları olur”.

Bu çağrıya bir cevap gelir mi bilinmez ancak yakın gelecekte çok daha fazla şirketin ve devletin bilançolarında Bitcoin tutacağını tahmin etmek zor değil.

MicroStrategy ve Bitcoin (BTC)

Elinde en fazla Bitcoin (BTC) tutan şirketlerden biri olan MicroStrategy bunun birçok olumlu/olumsuz etkisini gördü. Şirketin hisse fiyatı Bitcoin hareketlerine bağlı olarak ciddi dalgalanmalar yaşadı. Temmuz ayında Bitcoin’in düşüşüyle birlikte 500 doların altına düşen MSTR hisseleri bugün son yaşanan yükseliş sayesinde 750 dolara ulaştı. Fiyatın %50 değer kazanmasının tek bir sebebi bulunur o da Bitcoin (BTC) fiyatının yeniden 60.000 doların üzerine çıkmasıdır.

Geçtiğimiz yıl geliri 480 milyon dolar olan şirketin bu yıl bu rakamın birkaç kat üzerinde bir kazanç açıklaması bekleniyor. Bu yıl yapılan son alımlarla birlikte 114.000 Bitcoin’i bulunan şirket sermayesini ciddi oranda katladı. Bu varlıkların güncel dolar karşılığı ise 7 milyar dolara ulaştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Analist Raoul Pal, “Sihir” Gibi Çalışan BTC, ETH ve SOL Tahminlerini Açıkladı

Sonrakini Oku

Yüzde 1000 Artabilir! Bu Metriklere Göre Dogecoin Büyük Bir Ralliye Hazırlanıyor

Bir Cevap Yazın