Metaverse Anketinin Sonuçları! 400’ü Aşkın CEO Katıldı!

Büyük teknoloji şirketleri metaverse için önemli adımlar atıyor ve şirketlerini metaverse hedefleri kapsamında güncelliyor. Peki bu sadece teknoloji şirketlerine özgü bir durum mu? Giyim, gıda, finans ve diğer alanlardaki dev markaların geneli ne düşünüyor? Metaverse alanındaki genişlemenin kripto paralara potansiyel etkileri göz önüne alındığında bu anketin sonuçları önemli olabilir.

Metaverse Anketi

Gartner tarafından yapılan bu ankete 400’ü aşkı CEO katıldı ve onlara öncelikleri soruldu. Gartner, Inc. tarafından CEO’lar ve üst düzey yöneticiler arasında yakın zamanda yapılan bir anket, 2022’de özellikle sürdürülebilirlik, işgücü sorunları ve enflasyon konularında CEO’ların neler düşündüğünü de ortaya koyuyor.

Gartner’ın araştırma bölümü başkan yardımcısı Mark Raskino, “2022, CEO bakış açılarının gerçekten değiştiği yıl” dedi.

“Pandemi, çalışma şeklimizi değiştirme arzusu ve küresel tedarik zincirlerinin kırılganlığı gibi bir dizi derin toplumsal eğilimi yavaş yavaş yüzeye çıkardı. Daha yakın zamanlarda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, CEO’ların artık uğraşmak zorunda olduğu enflasyon gibi makroekonomik faktörleri güçlendiriyor. Ancak aynı anda, CEO’ların dijital iş tutkusu, pandemi ve ilgili krizlerden bağımsız olarak artıyor”.

Anket sonuçlarına göre yapay zekanın (AI) üst üste üçüncü yıl CEO’lar arasında en etkili yeni teknoloji olduğu bildiriliyor. Tersine, CEO’ların %63’ü metaverse‘ü ya uygulanabilir değil ya da işleri için önemli bir teknoloji olma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyor.

Metaverse İlgisi Neden Az?

Raskino, geçmişte CEO’ların yeni teknolojilerle alakalı fikirleri çok daha büyük iştahla benimsediğini ancak metaverse konusunda aynı iştahı göremediklerini söyledi. Bu anketin tarihinde ilk kez, CEO’lar çevresel sürdürülebilirliği ilk 10 stratejik iş önceliğine yerleştirdi ve 8’inci sıraya koydu.

Raskino, “İş dünyası liderleri, çevresel sürdürülebilirlik konusunda daha fazlasını yapmaları için kilit paydaşlardan gelen baskıyı hissettikçe, artık gerekli değişiklikleri iş verimliliğini ve gelir artışını sağlamak için fırsatlar olarak görüyorlar” dedi. CEO’ların yüzde altmış ikisi, genel fiyat enflasyonunu kalıcı veya uzun vadeli bir sorun olarak görüyor.

Anlaşılan o ki dev şirketleri yönetenlerin önemli kısmı metaverse için henüz erken bir dönemde olduğumuzu düşünüyor. Ayrıca enflasyon gibi küresel problemler gündemlerini fazlasıyla meşgul ettiği için bu yeni teknolojiye olan iştahlarını kaybediyorlar.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Covid-19 Aşısı Olan Gençlere Ödül Olarak NFT Verilecek! İşte Detaylar

Sonrakini Oku

Goldman Sachs’tan Çarpıcı Kripto Para Raporu: Etkilemedi!

Bir Cevap Yazın