Mersin’deki Bitcoin Çetesi Yakalandı!

Özellikle 2019 yılında inanılmaz aktif bir kripto para topluluğuna sahip olduğu ortaya çıkan Türkiye’de, iyi gelişmelerin yanı sıra kötü gelişmeler de gerçekleşiyor. Kripto para birimlerinin değeri arttıkça bunları hedef haline getiren siber suçluların sayısı da artıyor ve bunlara son olarak Mersin’den yeni bir ekip daha katıldı.

Bitcoin Çetesi Hapsi Boyladı

H.M.K isimli şahsın Bitcoin (BTC) cüzdanından 170.00 TL değerinde Bitcoin çalan çete, Siber Suçlarla Mücadele ekiplerince kıskıvrak yakalandı. Eve düzenlenen operasyonda 5 cep telefon, 2 SIM kart, 2 hard disk ve 1 sahte kimlik ele geçirilirken, çetenin SIM değiştirme yöntemi ile bu hırsızlığı yaptığı ortaya çıktı. Düzenledikleri sahte kimlik ile operatörden sanki SIM kartlarını kaybetmiş gibi yeni bir kart alan tutuklular, 170.000 BTC’yi hiç zorlanmadan çalmayı başardı.

Bitcoin cüzdanının şifremi unuttum özelliğini kullanan ve hiç zorlanmadan şifreye ulaşan suçlular, çıkartıldıkları mahkeme sonrasında tutuklanıp cezaevine nakledildi. F.E., M.U.E., S.Ş. ve A.Ş.’nin oluşturduğu dört kişilik çetenin başka kişileri de dolandırmış olabilecekleri tahmin ediliyor. H.M.K.’nın hesabına defalarca giriş yaptıkları da belirlenen çetenin amatörce bir hata yaptıkları tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra çaldıkları BTC’leri başka hesaplara aktararak takip edilmelerini zorlaştırmayı hedefleyen çete, bunda başarılı olamadı.

Bundan iki ay önce de Türkiye’nin gündemi benzer bir olay ile sarsılmıştı. Bitcoin Safiye kod adlı dolandırıcı ise benzer bir sonu paylaştı ve Bursa polisi tarafından tutuklandı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

John McAfee’nin Bitcoin Tahmini İçin Son 375 Gün!

Sonrakini Oku

2020 Yılında Hangi Altcoin’ler ”Ölecek”?

Bir Cevap Yazın