Merkezi Olmayan Kripto Para Borsası (DEX) Nedir?

DEX, tamamen açık kaynak kodlu olan kripto para birimleri veya Blockchain yatırımları için bir pazar yeridir. Kimse Dex’te  kontrol altında değildir. Bu sistemin en büyük avantajı, paranızı başka bir üçüncü şahsa emanet etmemenizdir.

Dexte önemli kararlar alma süreci, platform katılımcılarının destekleriyle otomatik veya yarı-otomatik şekilde yönetilir. Varlıkların güvenliği, dağıtık defter teknolojisi (DLT) ile sağlanır. Merkeziyetsiz kripto para borsaları, merkezi borsaların doğasında var olan sorunları çözmeyi hedefler.

Merkezi olmayan bir borsanın en büyük avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Merkeziyetsiz borsalar kullanıcı kimliklerini depolamaz. Bu da olabilecek saldırılarda fon kaybına sebebiyet vermez. 2014 yılında yapılan Mt. Gox saldırısındaki gibi çok ciddi ihlallerde bile kullanıcıların fonları riske girmez ya da hassas kişisel bilgiler açığa çıkmaz.
  • Düzenlemelerden bağımsız olduğu için borsayı yerel ve uluslararası yetkililerin müdahalesinden korur.
  • Merkeziyetsiz borsa, sadece var olan kripto para birimleri için sipariş verme olanağı sağlamakla kalmaz ayrıca direkt olarak sistemde yeni çeşitlerin oluşturulabilmesine de imkan verir.

Merkezi olmayan borsanın dezavantajları:

  • Müşterilerin şifrelerini unutmaları ya da bilgilerin kaybedilmesi durumunda veriler kurtarılamaz ya da geri iade edilemez.
  • Alım- satım, transfer gibi işlemler yönetilmediği için kullanıcılara daha fazla iş düşmektedir.
  • Fonlar düzenlenmemiş ya da sigortalanmamıştır.
  • Çoğu DEX, kredi veya banka kartı veya banka havalesi ödemesi yapmaz.
  • Bir sorun ile karşı karşıya kalındığında ulaşılabilecek müşteri hizmeti vs. bulunmayabilir.
  • İşlemlerin blockchain üzerinde kontrol edilmesi ve onaylanması zaman alır. Çünkü işlem süresi borsaya değil, madencilere bağlıdır.

Dezavantajlarının da oldukça fazla olduğu merkezi olmayan borsalar herkese göre değildir. Kripto para sektörüne yeni girmiş kişiler bu yapıdan uzak durmalıdır. Öte yandan, belirli bir amaç için büyük miktarda kripto para birimi satın alması gereken bir kişi DEX’lere yönelebilir.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

LİTECOİN NEDİR? BİTCOİN İLE FARKLARI NELERDİR?

Sonrakini Oku

“FORK”  (Çatallanma) Nedir?

Bir Cevap Yazın