Merkez Bankası, Kripto Paralara Karşı Yatırımcıları Uyardı

Kripto para sektörüne yönelik düşmanca tavırları ile ön plana çıkan Hindistan Merkez Bankası, yatırımcıları yine şaşırtmadı. Ülkenin merkez bankası tarafından yapılan güncel bir açıklamada kripto paraların Hindistan’ın finansal istikrarını bozabileceği vurgulandı.

Hindistan Merkez Bankası, Kripto Paralara Savaş Açtı

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre RBI Başkanı Shaktikanta Das, kripto paraların büyük bir endişe kaynağı olduğunu belirtti. Bankanın hükümet ile iletişime geçtiğini ve kripto paralara karşı adım atılması gerektiğini ifade eden Das, kripto paralara fırsat verilmemesi gerektiğini düşünüyor. Das, kripto para atırımcılarını da ciddi zararlara karşı uyararak bu piyasaya girmemeleri gerektiğini ifade etti.

hindistan kripto para

Hindistan hükümeti kısa süre önce bütün kripto para birimlerini yasaklayacak bir adım atmış ve bunların yerine RBI’nin piyasaya süreceği dijital para biriminin kullanılması gerektiğini vurgulamıştı. Das da bu gelişmeyi onaylayarak RBI’nin artık bu konuda oyunun içerisinde olduğunu ifade etti.

Kripto Paraları Yasaklama Projesi Devam Ediyor

Merkez bankası başkanı buna ek olarak projenin artık ilgilerini tamamen çektiğini ve hem teknik hem de regülasyonlarla ilgili konularda projenin incelendiğini ifade etti. Kripto para yatırımcıları ise birbiri ardına gelen olumsuz ifadelere rağmen doğru amaç için savaşmaya devam ediyor. Yerel kripto para borsalarının ve kripto para avukatlarının yasal bir koalisyon oluşturdukları biliniyor.

Hindistan Merkez Bankası geçtiğimiz yıllarda bankaların kripto para borsaları ile çalışmasını yasaklamıştı. Oluşturulan koalisyon ise bu konuda yargıya giderek kripto para borsaları aleyhine verilen bu kararın bozulmasını sağladı. Kripto paralar o tarihten beri Hindistan’da önemli bir kullanıma sahip ve merkez bankasının korktuğu da aşikar.

Kripto Para Topluluğu Tepkili

Yasağın kaldırılmasına rağmen ise Hindistan’daki üst düzey bazı yetkililerin kripto para yasağını yeniden gündeme getirdiği görülüyor. Tabii ki kripto paraları destekleyenlerin arasına da önemli isimler katıldı. Ülkenin kamu hizmeti veren en önemli kurumlarından birisinin başındaki Dr. Srivatsa Krishna, kripto paralar kadar Google Maps’in bile kötü amaçlarla kullanılabileceğini belirtti. Bu da her yeni teknolojinin yararlar ve zararlar ile beraber geldiğine işaret ediyor.

Hindistan’daki kripto para yasaklarının getirilip getirilmeyeceği ise bütün bunlardan sonra büyük bir tartışma konusu oldu. Hindistan’da büyük bir kripto para topluluğunun olduğu biliniyor ve böyle bir yasak Bitcoin de dahil birçok kripto para birimini bile etkileyebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyatının Tepetaklak Olmasına Neden Olan Balina Tespit Edildi

Sonrakini Oku

Kripto Paraların En Popüler İsmi Elon Musk Dünyanın En Zengin Adamı Unvanını Kaybetti

Bir Cevap Yazın