Merkez Bankalarının Bankası’ndan Bitcoin Açıklaması

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) genel müdürü Augustín Carstens; Goethe Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşma esnasında bitcoin’i, “balon, ponzi ve çevresel felaket” üçlemesinden oluşan bir kombinasyon olarak tanımladı ve merkez bankalarını kripto paralar hakkında daha sıkı düzenleme yapmaya çağırdı.

Yalnızca merkez bankalarına ve uluslararası organizasyonlara bankacılık hizmetleri sağladığı için BIS, “merkez bankalarının bankası” olarak bilinen bir kurum.

Meksika Merkez Bankası başkanı olduğu Ağustos 2017 döneminde Carstens; bitcoin’in bir para birimi değil bir emtia olduğunu iddia ederek, bu kripto paranın siber suçlar için potansiyel bir kullanıma sahip olduğu konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Hem kripto para piyasalar hem de geleneksel piyasalar bu haftanın başından beri büyük bir düşüş yaşarken Carstens, kripto paralar hakkında yeni yorumlarda bulundu. Ayrıca bu hafta Lloyds Bankacılık Grubu ve JP. Morgan Chase gibi çeşitli büyük finans kuruluşları, kredi kartlarıyla kripto para satın alınmasını yasakladı.

Carsten’in sahip olduğu düşünceye göre; kripto paralara olan küresel ilgi yalnızca “spekülatif bir çılgınlık” ve bu yüzden merkez bankaları bu konuda katı düzenlemeler getirmeliler. Carsten’in bu konuya ilişkin gerçekleştirdiği açıklamalar ise şu şekilde:

“Yetkililer zamanında hareket etmezlerse kripto paralar, büyük finansal sistemle daha da iç içe geçecek ve finansal istikrar için bir tehdit unsuru olacak.”

Öte yandan Demokrasi Müdafaa Vakfı ve bir bitcoin kurumu olan Elliptic, Ocak ayının sonlarında, bütün bitcoin işlemlerinin yüzde birinden daha azının kara para aklamayla ilgili olduğunu gösteren bir rapor yayınlamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Avrupa Merkez Bankası Bitcoin’e Omuz Silkti

Sonrakini Oku

Kadir Has Üniversitesi Blockchain ve Kripto Paralarla İlgili Sertifika Programı Düzenliyor

Bir Cevap Yazın