Merkez Bankalarında Korku Başladı!

Kripto para birimlerinin hayatımıza girmesi ile beraber merkez bankalarına olan bağımlılık da ciddi bir ölçüde azalma yaşadı. Dünyanın dört bir yanındaki birçok merkez bankası parasal genişlemeye giderken, aynı zamanda inanılmaz bir altın stoğu yapmaya da devam etti. Büyük bir çelişki gibi gözüken bu durum, merkez bankalarının sadece bu yıl içerisinde 668 ton altın depolamasına sebep oldu. Bu da 2018 yılının rekorunun bir hayli üstünde.

Merkez Bankalarının Altın Stoğu 50 Yılın Rekorunu Kırdı

2019 yılının ilk iki çeyreğinde merkez bankaları tarafından alınan altın 390 tonun üzerine çıktı. Ekonomistler ise 2019 yılının son aylarında inanılmaz bir duraklama dönemine girileceğine dair uyarılarda bulunuyorlardı.

Central Bank Gold Hoarding Hits 50-Year High

Merkez bankalarının bu denli altın depolaması son 50 yılın rekorunun kırılmasına sebep oldu. Kripto para analistleri de merkez bankalarının bu kadar altın almasının aslında bir tehlikeye işaret ettiğini ifade etti. Merkez bankalarının kripto paralardan doğan korku nedeniyle altın depolamaya başladığına dikkat çekti.

Merkez bankalarının ilginç bir diğer hamlesi ise, bir yandan altın depolarken diğer yandan da kendi dijital para birimlerini çıkarmaya çalışmaları oldu. Bunun nasıl sonuçlanacağı ise merak ediliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Borsalardan Yılbaşı Sürprizi

Sonrakini Oku

Wright’ın 8 milyar Dolar Değerinde Bitcoin’i Olabilir

Bir Cevap Yazın