Merkez Bankaları Libra İle Buluşacak!

Yeni ortaya çıkan bir gelişmeye göre Avrupa Merkez Bankası ve 25 küresel merkez bankasının yöneticileri, Facebook’un kripto para projesinin finansal istikrara olan risklerini konuşmak için Libra yöneticileri ile bir araya gelecek.

Libra Vs. Merkez Bankaları

Etkinlik bugün içerisinde yapılacak ve Libra Association temsilcileri direkt olarak Uluslararası Ödemeler Bankası’nın bir parçası olan Ödemeler ve Piyasa Altyapısı Komitesi (CPMI)  ile İsviçre içerisinde bir araya gelecek. CPMI, Uluslararası Ödemeler Bankası ve Finansal İstikrar kurulundan birer üye toplamda 28 üye bankanın da katılımı ile birlikte bu buluşmaya katılacak. Üye bankalar arasında İngiltere Merkez Bankası, Deutsche Bundesbank ve New York Federal Rezerv’i gibi dünyanın en büyükleri de yer alıyor.

İlgili habere göre bu etkinlik Libra’nın kurucuları ile küresel regülasyon yapıcılar arasında olan ilk buluşma olacak. Libra ilk tanıtılmasından bu yana regülatörler tarafından ciddi bir tepki ile karşılanmış ve Almanya ile Fransa yetkilileri bunu ülkede yasaklama kararı alacaklarını vurgulamışlardı.

Facebook yine de Libra konusunda ısrarcı olduğunu geçtiğimiz aylarda ekibine birden fazla lobici katarak belli etti. Avrupa Merkez Bankası ise 2 ay önce kripto para birimlerini istemediğini açık açık belli etmesine rağmen, yeni ortaya çıkan bir gelişmede kendi kripto para birimini, en azından dijital para birimini piyasaya sürebileceğini açık etmişti. Küresel kurumların kendi kripto paralarını piyasaya sürmesi ekosistemi tamamıyla değiştirebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İç Moğolistan Özerk Bölgesi Bitcoin Madenciliğini Yasaklayacak!

Sonrakini Oku

Geleneksel Varlıklar ve Bitcoin

Bir Cevap Yazın