Medvedev: Kripto Paralara Uluslararası Düzenleme Getirilmeli

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, dün Kazakistan’ın başkenti Almatı’da düzenlenen “Küreselleşme Çağında Dijital Dünya” isimli konferansta konuştu.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, dün Kazakistan’ın başkenti Almatı’da düzenlenen “Küreselleşme Çağında Dijital Dünya” isimli konferansta konuştu. Medvedev, kripto paralara yönelik düzenlemelerin ülke ülke değil, uluslararası kapsamda yapılması gerektiğini ifade etti.

Rus başbakan, bu alanda yapılacak düzenlemeler için Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya’dan oluşan Avrasya Ekonomik Birliğini (EAEU) işaret etti.

“[Kripto para düzenlemelerine yönelik] bu kuralların tek bir ülkede geçerli olması imkansız, izleyeceğimiz politika Birliğin geneline hitap etmelidir.”

Ülkede son zamanlarda kripto paralar konusunda devlet kanadından yapılan açıklamaların sayısı bariz bir şekilde arttı. Konuyla yakından ilgilendiği bilinen Rusya başkanı Vladimir Putin, Aralık 2017’de çok uluslu bir kripto paranın geliştirilmesini önermişti. Putin, EAEU ve BRICS ülkelerince (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) kullanılacak kripto parayla birlikte smart contracts ve blockchain’in de daha yaygın bir şekilde kullanılacağını savunmuştu.

Medvedev bu sefer yalnızca EAEU’ya yönelik konuşsa da, blockchain protokolü ve ödeme hizmetlerini kapsayan kripto düzenlemelerinin uluslararası işbirliğiyle yapılması gerektiği fikrini yineledi.

“Her ne olursa olsun kendimizi yalnızca milli politikalarla sınırlamamalıyız. İş arkadaşlarım bana kripto paraların ödemeler için kullanılabileceğini söyledi. Bu konuda oldukça dikkatli adımlar atmalıyız çünkü ekonomilerimiz birbirine sıkı bir şekilde bağlı.”

Medvedev Mart 2017’de Ulaştırma Bakanlığı ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığına, blockchain’in hükümet tarafından nasıl kullanılabileceği konusunda araştırmalara başlama çağrısı yapmıştı. Öte yandan bu Ocak ayında katıldığı bir forumda söz alan Medvedev, kripto paraların eninde sonunda piyasadan silinecek ekonomik baloncuklar olduğunu, ancak blockchain teknolojisinin kullanılmaya devam edeceğini kaydetmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Samsung kripto para madenciliği çipleri yapacağını doğruladı

Sonrakini Oku

Blockchain Altyapılı Açık Artırma Platformu: Auctionity

Bir Cevap Yazın