McAfee: Dijital Yuan Her Kullanıcıyı Takip Etmek İçin Kullanılacak!

Dünyanın en ünlü siber güvenlik uzmanlarından birisi olan John McAfee, katıldığı en son yayında kripto para birimleri ve özellikle Çin’in piyasaya sürmeyi planladığı Dijital Yuan‘ın özellikleri hakkında konuştu. 

İnsanların kullandığı kripto para biriminin arkasında bunu kontrol eden biri olursa, aslında söz konusu kişinin bunu kullananları da kullandığını belirtip ilginç bir açılamaya imza atan McAfee, blockchain’in ilk olarak merkeziyetsiz şekilde icat edildiğini ancak insanların bunu yine aracı kurumlara verme niyetinde olduğunu vurguladı.

”Blockchain bir hükümet programı değildir. Blockchain bir halk programı ve hareketidir. Aracı kurumları ortadan kaldırıp ülkelere veya merkez bankalarına pastadan pay almaları için şans vermemeliyiz.”

Çin Yuanı Kullanmayın

Anonimliğin kripto paraların temellerinden birisi olduğunu belirten McAfee, bunun Çin tarafından piyasaya sürülen dijital paraya tepeden tırnağa zıt olduğunu da itiraf etti:

”Eğer Çin’in kripto yuan’ını kullanacak olursanız, yemin ederim ki hayatınızın her bir saniyesi takip edilecek ve analiz edilecek.”

Çin, blockchain teknolojisine yönelik oldukça güçlü bir atılım ve girişim başlatsa da, kripto paralara yönelik benzer bir adım attığını söylemek güç. Çin’in kripto para borsalarına yönelik artan baskıları geçtiğimiz günlerde 5 kripto para borsasının kepenk kapatmasına sebep olmuştu. Çin içerisindeki bu kripto para karşıtı durumun ne zaman biteceği ise tam olarak bilinmiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Analisti: Bitcoin 13.000 Doları Bulabilir!

Sonrakini Oku

Bitcoin Önümüzdeki Hafta 8.000 Dolara Çıkar Mı?

Bir Cevap Yazın