MasterCard Devlet Destekli Kripto Para Fikrine Sıcak Bakıyor

Financial Times’ın haberine göre MasterCard, merkez bankalarının gelecekte ulusal kripto para yayımlaması fikrine oldukça sıcak bakıyor.

Financial Times’a göre, MasterCard’ın üst düzey yöneticisi Ari Sarker, “Eğer devletler gelecekte ulusal dijital paralarını çıkarmayı düşünürlerse biz de diğer kripto paralara kıyasla bu fikre daha olumlu bakarız.” yorumunda bulundu. Sarker sözlerine şu şekilde devam etti,

Devlet destekli kripto para, bir düzenleyici ve değer tarafından destekleneceği için anonim olmayacak. Böylece tüm yasal gereklilikler yerine getirilecek ve bizce daha büyük ilgi kaynağı olacak.

Sarker, MasterCard’ın Japonya ve Singapur’da, Bitcoin pilot programı yürütmekte olduğunu da söyledi. Bu program sayesinde Bitcoin sahiplerinin, MasterCard üzerinden para kazanabileceğini ve programın hem KYC hem de AML bileşenlerini içereceğini belirtildi. Sarker, MasterCard’ın temassız ödeme sistemi için Singapur ve Avustralya’da bir pilot program üzerinde çalıştığını da ekledi.

Ayrıca Mastercard’ın CEO’su Ajay Banga da geçtiğimiz yıl, devlet destekli kripto para birimlerinin çıkması durumunda “oyunda yer almaktan” memnuniyet duyacaklarını belirtti. Banga, devlet destekli kripto paralar çıkarsa diğer tüm kripto paraların önemini yitireceğini de vurguladı.

Bunların yanında MasterCard geçtiğimiz yılın Kasım ayında, Blockchain teknolojisini anlık ödemelerde kullanmak için bir patent başvurusunda bulundu. Ayrıca MasterCard sözcüsü, MasterCard Labs’ın Blockchain teknolojisi ve kripto paralar ile ilgili 30’dan fazla patent başvurusu yaptığını da vurguladı. Üzerinde çalıştıkları yeni program hakkında ise şunları söyledi;

MasterCard Labs, bankalar arası ödemeler için çok çeşitli kullanım durumlarını destekleyecek Blockchain teknolojisi üzerinde çalışıyor. Üzerinde çalıştığımız program, ticaret finansmanı yükümlülüklerini takip edecek, müşterileri tanıyacak ve kara para aklamayı önleyerek güvenli taraflar oluşturacak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İsrail’den Kripto Paralara ve Blockchain Teknolojisine Destek

Sonrakini Oku

Trump’ın Yeni Danışmanından Kripto Yatırımcıları için Vergi Dostu Yaklaşım

Bir Cevap Yazın