Mark Zuckerberg GlobalCoin İçin Winklevoss Kardeşlerle Görüşüyor

Mark Zuckerberg, Facebook’un önümüzdeki yıl piyasaya sürmeyi planladığı GlobalCoin ile ilgili tavsiyeler almak için gözünü eski belalıları Tyler ve Cameron Winklevos’a çevirdi.

GlobalCoin ve Gemini Trust

Financial Times’ta yer alan rapora göre Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın ötesinde kullanılacak kripto para birimi GlobalCoin’in geleceği için Tyler ve Cameron Winklevos ile işbirliği yapacak. Mark Zuckerberg’ün Winklevoss kardeşlerin kurucusu olduğu Gemini’nin yanı sıra GlobalCoin’in listelenmesi için Coinbase’in de dahil olduğu bir takım borsayla görüştüğü iddia ediliyor.

Aaron Sorkin’in gişe rekorları kıran filmi “The Social Network” Winklevoss kardeşleri bir anda üne kavuşturdu. Söz konusu yapıtta Mark Zuckerberg’ün Facebook fikrini sınıf arkadaşları Tyler ve Cameron Winklevos’tan çalmasını ele alınıyor. İkizler, 2004 yılında Zuckerberg’ün Facebook fikrini kendilerinden çaldığı gerekçesiyle açtıkları tazminat davasından 64 milyon dolar kazanmıştı.

Teknolojideki bir sonraki yıkıcı yeniliği kaçırmak istemeyen Winklevoss kardeşler, 2013 yılında elde ettiklerin tazminatın 11 milyon dolarını Bitcoin’e yatırmışlardı. Bitcoin o dönemde 120 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Winklevoss kardeşler ayrıca piyasadaki tüm Bitcoin’lerin %1’ine sahip olduklarını iddia ediyor. Öyle ki 2017 yılındaki boğa sezonunda Winklevoss kardeşler, dünyanın ilk Bitcoin milyarderleri olarak manşetleri süslemişti.

GlobalCoin Facebook Kadar Başarılı Olamayabilir

2015 yılında ABD’de lisanslı kripto para borsası Gemini Trust’ı kuran Winklevoss kardeşler hem sektörel düzenlemelere karşı hem de teknik detaylara ilişkin çok ciddi tecrübe sahibi. Ancak Mark Zuckerberg, kripto para projesi için çok ciddi sermayesi olsa da GlobalCoin, Facebook kadar başarılı olamayabilir. Çünkü Facebook’un henüz çok kısa süre önce kişisel verilerin korunmasına ilişkin yaptığı yanlışlar nedeniyle itibarı zedelenmişti. Bu durum yatırımcıların GlobalCoin projesine bakış açısını değiştirebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Sosyal Medya Devlerinin Geliştirdiği Kripto Paralardan Biri Başarılı Olacak”

Sonrakini Oku

Son Artışların Ardından TRON’da Durum Ne?

Bir Cevap Yazın