Mahkeme SEC’in Kritik Talebi Onayladı! Ripple (XRP) Davasında Sıcak Gelişme!

Ripple ile SEC arasındaki mücadele hız kesmeden devam ediyor. Elbette XRP sahipleri bu davanın her detayını yakından takip ediyor. Kısa süre önce SEC lehine önemli bir gelişme yaşandı. Mahkeme SEC’in Ripple çalışanlarına ait Slack mesajlarına erişme isteğini kabul etti.

SEC’in Kritik Talebi

Slack uygulaması kurumsal şirketlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu uygulama sayesinde çalışanlara iş ataması yapılır ve açılan görevlerle alakalı mesajlaşmalar yapılır. Ripple bu uygulamayı yıllarca aktif olarak kullandı. Şirket için yazışmaların ve yapılan işlerin önemli detaylarına buradaki mesajlardan erişilebilmesi mümkündür.

Sulh Hakimi Sarah Netburn, bir süredir SEC tarafından talep edilen bu erişime izin verdi. Ripple artık Slack verilerini paylaşmak zorunda. Ripple Labs avukatlarından James K. Filan bugün topluluk için üzücü olan gelişmeyi takipçileriyle paylaştı.

Geçtiğimiz ay SEC yaklaşık bir milyon mesajı içeren bir talepte bulunmuştu. Daha sağlıklı bir yargılama için bu verilerin önemli olduğunu düşünen kurum elde edeceği verilerle Ripple’ı köşeye sıkıştırmak istiyor.

Ripple Bu Talebi Reddetmişti

Ripple Labs yetkilileri bu mesajların temin edilmesinin zaman alacağını ve külfetli olacağını savunmuş mahkemenin bu talebi reddetmesini istemişti. Slack tarafından yapılan açıklamaya göre tüm bu verilerin hazırlanması yaklaşık 1 milyon dolara mal olabilir.

Yargıç Netburn, bu savunmanın gereksiz argümanlara dayandırıldığını düşünerek şirketin Slack mesajlarını sunmasını istedi.

Yargıç şunları söylemişti:

“Sunulacak veriler tarafların iddia ve savunmalarını ilgilendirmektedir. Ayrıca davanın seyrini etkileyecek bilgilere bu sayede ulaşılabilir”.

Buna karşılık olarak Ripple Labs, SEC’i Howey testiyle alakalı açıklama yapmaya zorluyor. Önümüzdeki 6 gün içinde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’in Howey testiyle alakalı tatmin edici bir savunma yapması bekleniyor.

Avukat Jeremy Hogan ise 2022 Ocak ayına kadar özet bir kararın çıkmasını beklemiyor. Yani bu iddialar ve talepler davanın daha da uzamasına sebep olacak.

Ripple dava sonuçlanana kadar elindeki kozları doğru oynayarak lehte bir karar almak için çabalıyor. Ripple Labs’ın SEC aleyhine son talepleri aşağıdaki gibidir.

  • SEC Kurumsal Finansman Bölümü eski müdürü William Hinman’ın ifadesine başvurulması
  • SEC üyelerinin XRP varlıklarının açıklanması ve bu varlıklara sahip olan çalışanlara karşı uygulanan yaptırımların veya süreçlerin duyurulması
  • Howey testinin XRP’ye uygulanıp uygulanmadığı ve bugüne kadar ki test sonuçları

Ancak SEC tüm bu taleplere olumsuz cevap veriyor. Ripple Labs’ın süreci uzatmak adına bu tarz oyalama yöntemlerine başvurduğunu savunuyor.

 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Vitalik Buterin, Dogecoin’in (DOGE) Kaderini Değiştirecek Hamleyi Açıkladı

Sonrakini Oku

Uzman İsmin Ethereum Fiyat Tahmini Dudak Uçuklattı! ETH Bu Seviyeyi Görebilir mi?

Bir Cevap Yazın