Maduro’dan Yabancı Yatırımcılara Petro Satın Alın Çağrısı

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicholas Maduro, ABD merkezli uluslararası yaptırımlara rağmen ülkenin petrol destekli kripto para birimi Petro’yu satın almaları için yabancı yatırımcılara çağrıda bulundu.

Nicholas Maduro 25 Nisan’da yaptığı konuşmada Venezuela’nın başarısız ekonomisini yeniden canlandırmak için yabancı yatırıma ihtiyaçları olduğunu belirtti. Popüler sosyal medya uygulaması Periscope üzerinden açıklamalarda bulunan Maduro şunları kaydetti:

Finans ve kripto para sektöründen Petro’ya yatırım yapmak isteyen herkesi memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu vesileyle Nicholas Maduro, hükümet operasyonlarını finanse etmek için elinde kalan son kozlarından birini oynuyor.

Petro

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Petro’nun ön satıştan 5 milyar dolardan fazla fon topladığı iddia edilmişti. 2018 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde tüm dünyadaki kripto para yatırımcıları Petro’ya endişeyle yaklaşıyordu. Öyle ki ABD öncülüğündeki bazı devletler vatandaşlarının Petro alıp satmasını yasaklamıştı.

Ekonomik darboğazdaki Venezuela vatandaşları için başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar çok büyük bir nimet. Ülkenin para birimi Bolivar günlük bazda dahi çok ciddi değer kayıpları yaşıyor ve Venezuelalıların alışveriş yapmak için yanlarında çantalarca Bolivar taşıması gerekiyor. İran, Venezuela ve Arjantin’in içerisinde bulunduğu ekonomik durum kripto paraların hayatımızı ne ölçüde kolaylaştırabileceğinin en büyük örneklerinden.

Airdrop Venezuela

Geçtiğimiz günlerde Venezuelalıların satın alma gücünün arttırılması için başlatılan “Airdrop Venezuela” adlı kampanyada 60 bin yatırımcıdan 272 bin dolar toplamıştı. Söz konusu kampanya kapsamında 100 bin doğrulanmış kullanıcıdan 1 milyon dolar toplanması hedefleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Finlandiya Beklenen Kripto Para Yasasını Onayladı!

Sonrakini Oku

Elon Musk Ethereum Yorumu Yaptı, Fiyat Yeşillendi

Bir Cevap Yazın