Madencilerden Sonra Bitcoin (BTC) Düşüşünde Bu Kurum Etkili Olmuş Olabilir: HSBC

The Sunday Times tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, İngiltere’deki bazı bankacılık kurumlarının Bitcoin ve diğer kripto para birimleri kullanıcıları için yeni kısıtlayıcı önlemler uygulamaya karar verdiğini doğruladı. Rapora göre, İngiliz kripto para yatırımcıları İngiliz bankalarıyla işlem yaparken bazı sorunlar yaşayabilir.

HSBC’den Bitcoin’e Engel

Ortaya çıkan bilgilere göre HSBC ve ismi açıklanmayan birkaç banka artık Bitcoin ve kripto para platformlarından yapılan transferleri kabul etmeyecek. Ayrıca yapılan açıklamalarda bankanın, kripto para birimlerinin konu olduğu hiçbir işleme izin vermeyeceğinin de altı çiziliyor.

Dolayısıyla artık kripto para yatırımcıları HSBC banka hesaplarını ya da kredi kartlarını da kripto para alım işlemi yapmak için kullanamayacak.

Bankalar Kendi Sonlarını Mı Hazırlıyor?

Kripto para yatırımcısı ve CNBC’nin “Crypto Trader” programının sunucusu Ran Neuner bahsi geçen önlemler ile ilgili olarak bankaların kendi sonlarını hazırladığını, “Pek çok banka bu yüzden kendi iflas bayrağını çekecek.” sözleri ile dile getirdi.

Aslında günümüzde birçok ülke ve finansal kurum bir yenilik olarak kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisini benimserken İngiltere bu yenilik karşısında sert duruşunu bozmayan ülkelerde arasında yer alıyor. İngiltere, 2020 Ekim ayının başlarında, Finansal Davranış Otoritesi (FCA) tarafından alınan bir kararla BTC tabanlı finansal türevlerin ve diğer kripto para birimlerinin işlemlerini yasaklamıştı.

HSBC, Fiyat Düşüşünde Etkili Oldu Mu?

Bitcoin fiyatı 8 Aralık’ta 42.000 dolarlık rekor seviyeyi gördükten bugün ciddi bir düşüş grafiği çiziyor ve fiyat yaklaşık olarak yüzde 20 değer kaybetti. Bitcoin’deki düşüşün madenci kaynaklı olduğu düşünülüyor. Çünkü madenciler ellerindeki BTC’leri satmaya başladı ve bu da büyük bir satış baskısı ile birlikte ciddi bir fiyat düşüşünü getirdi.

Ancak ülkeler ve finansal kurumlar tarafından atılan olumlu, olumsuz her adımın da daha önce BTC fiyatını etkilediğine şahit oldu. Bu sebeple tek sorumlu olmasa da HSBC’nin kararının da fiyat üzerinde bir nebze etkili olduğu düşünülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple Fiyat Analizi: XRP Fiyatının Yükselişini Engelleyen Seviyeler Hangileri?

Sonrakini Oku

Ripple’dan “Son Dakika” Transferi: Amazon’un Tecrübeli İsmi XRP Saflarında

Bir Cevap Yazın