Madenciler ve Geliştiriciler Arasındaki Gerginlik Bitmiyor: Ethereum’da Neler Oluyor?

Son zamanlarda Ethereum işlem ücretleri ile ilgili çok fazla sorun yaşanıyor ve madenciler de bu durumdan şikayetçi gibi görünüyor. Ancak yeni bir Ethereum Improvement Proposal’ın (EIP) Ethereum (ETH) madencileri ile geliştiricileri arasında alevlenen tartışmaları dindirme potansiyeline sahip olduğu düşünülüyor. Yine de herkes aynı fikirde değil gibi görünüyor.

Peki, durum neden böyle? Hadi biraz daha derine inelim.

EIP Tartışmaları

Geçtiğimiz haftalarda, Temmuz ayında entegrasyonu planlanan ve Ethereum’un değişken ücret piyasasını disipline ederken madenci gelirlerini önemli ölçüde etkilemesi beklenen bir yükseltme olan EIP-1559 ile ilgili tartışmalar arttı.

Yeni teklif olan EIP-3368, Ethereum’un Proof-of-Stake’e geçişinin madenciler üzerindeki etkisini hafifletmek için blok ödüllerinin derhal 3 ETH’a yükseltilmesini ve ardından 1559’un uygulanmasını izleyen iki yıl içinde 1 ETH’a düşürülmesini savunuyor.

13 Mart’ta Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, EIP-3368’i anlatmak için Twitter üzerinden paylaşımlar yaptı ve Ethereum topluluğu konuyla ilgili olarak ciddi tartışmalara girdi. Beiko, 3368’in henüz kabul edilmediğini vurguladı. Ayrıca Beiko’ya göre yeni EIP, 1559 sebebiyle son birkaç haftadır geliştiriciler ile madencilerin iyice gerilmesinin en somut sonucu olarak ortaya çıktı.

Madencileri EIP-1559’a Karşı Mı?

Aslında pek çok madencilik havuzu EIP-1559’a karşı bir duruş sergiliyor. Ancak buna rağmen güncellemenin Temmuz ayında gerçekleştirileceğini söylenmesi üzerine madenciler hash power’larını “güç gösterisi” düzenlemek için kullanacaklarını ifade ettiler. Yani madencileri bir nevi güç gösterisi yapacaklarını iddia ettiler.

Ancak EIP-3368’e cevaben, bir influencer ve kripto madencisi olan Red Panda Mining, teklife destek sözü verdi ve güç gösterisinden vazgeçeceklerini açıkladı. Ancak yine de konuyla ilgili farklı görüşler olduğunu ifade edebiliriz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Bitcoin’e Yeşil Işık Yaktı

Sonrakini Oku

Elon Musk’ın Son Açıklaması Hiç Beklenmeyen Bir Kripto Parayı Etkiledi: 3 Kat Yükseldi

Bir Cevap Yazın