“Madenciler Kişisel Bilgilerden Sorumlu Olmalı”

Kripto paraları ve Blockchain teknolojisini sevmeyen birçok isim var. Bunlardan bazıları düzenleyiciler arasında yer alıyor. Örneğin ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, Temmuz ayında yaptığı açıklamalarla Bitcoin’i ve kripto paraları sevmediğini açıkça dile getirmişti.

Kripto paralar ve Blockchain ile ilgili son eleştiriler ve öneriler ise Financial Integrity Network’teki ürün geliştirme ve hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı ve Yasadışı Finans Dairesi ve ABD Hazine Departmanı eski müdürü David Murray‘’den geldi…

3 Eylül’de yayınlanan bir habere göre Murray, ABD Kongresi tarafından onaylanacak ve düzenlenmiş finansal kurumların yeni bir kategorisini oluşturacak yeni bir sistem önerdi. Bu yeni sistem kripto para birimi madencilerinden veya Murray’in dediği gibi “sanal varlık işlem doğrulayıcılarından” oluşacak.

Madenciler ve Kişisel Veriler

Bunun yanında Murray, kripto paraların insan kaçakçılığında kullanıldığını ifade ediyor ve bu yüzden benimsenmesine karşı oldukça sert bir tavır sergiliyor.

Murray, kripto para madencilerinin diğer kripto para alanlarında olduğu gibi kişisel verilerden sorumlu olduğunu şu şekilde açıklıyor:

Kripto para birimi işlemlerinde bu önemli aktörler için böyle bir düzenleyici rejim ile finansal kuruluşlara gerekli özen gösterilecektir.

Bunlara ek olarak Murray, madencilerin ağlara, tarama işlemcilerine ve Blockchain’in hizmet ettiği kişilere kimlerin katılabileceğini de yönetmeleri gerektiğini belirtti. Dolayısıyla böyle bir sistem merkezsiz Blockchain sisteminden daha farklı olacak.

Murray konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Merkezi olmayan ve özerk sistemlere yönelik eğilim, ABD finansal sistemine erişimi kontrol etme yeteneğimizi tehdit ediyor.

Tüm diğer düzenleyicilerin duyduğu endişe gibi Murray de kripto para birimlerinin mevcut finansal düzeni tehdit edebileceğinden endişe duyuyor…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Venezuela’da Bitcoin İşlem Hacimleri Rekor Kırdı

Sonrakini Oku

HSBC Bir İlki Gerçekleştirdi

Bir Cevap Yazın